Výstava Osobnosti letos již posedmé

V závěru roku 2016 se v Brně zrodil projekt OSOBNOSTI. Novinář a fotograf Otto Ballon Mierny se rozhodl představit široké veřejnosti portréty významných umělců, vědců, politiků, spisovatelů, hudebníků, dramatiků či válečných veteránů. Fotografie byly vystaveny například v Brně, Kuřimi, Kyjově, Znojmě, Břeclavi, Slavkově a Hodoníně, v některých městech dokonce opakovaně. Projekt OSOBNOSTI od samého počátku podporuje Syndikát novinářů jižní Moravy.

    Projekt právě vstoupil  do 7. ročníku. Vernisáž výstavy Osobnosti VII. se uskutečnila v pondělí 19. ledna 2023 v Křížové chodbě Nové radnice v Brně. Fotografické portréty si budeme moci prohlédnout až do 2. února v pracovní dny od 10 do 16 hodin. Výstava je realizována za finanční podpory města Brna a nad výstavou převzala záštitu  primátorka statutárního města Brna  JUDr. Markéta Vaňková.

Hlavní osobností letošního ročníku je držitel Ceny města Brna z roku 2017 arm. generál Emil Boček, který se letos 25. února dožívá jubilejních sta let.  Dále na fotografiích nebudou chybět osobnosti, jimž byla v roce 2022 udělena Cena města Brna. Nejde většinou o celebrity, jejichž fotografie zaplavují stránky časopisů či televizní obrazovky. Jsou to lidé, kteří celý život poctivě pracovali a svým přičiněním se o něco významného zasloužili. Většina laureátů přišla na slavnostní zahájení výstavy osobně. Návštěvníci si s nimi mohli popovídat a vyměnit zkušenosti. Vlastně už se z toho stala tradice. Hned na první výstavu v roce 2016 přišel veterán druhé světové války zmíněný generál Emil Boček, v Kuřimi byl zpěvák Laďa Kerndl, v Kyjově nechyběl místní charismatický rodák Jiří Dlouhý. Návštěvníci vernisáží se setkali s pamětníkem korejské války Antonínem Malachem a s vojenským veteránem Stanislavem Gazdíkem, do Slavkova zavítala basketbalová reprezentantka Edita Šujanová, v Brně a ve Znojmě zpívala a vyprávěla zpěvačka Helena Blehárová. Takováto setkání jsou vždy velice příjemná.

Spolek PRESS PHOTO si klade za cíl propagaci, popularizaci, prezentaci, produkci, organizaci, tvorbu, realizaci a podporu aktivit projektů v oblasti fotografického a grafického umění. Hodlá rovněž připravovat a organizovat sportovní, marketingové, konzultační a vzdělávací aktivity. Zdá se, že je toho dost, škála činností bude značně rozsáhlá, určitě se máme na co těšit…

  Projekt OSOBNOSTI se v roce 2020 poprvé připojil k mezinárodní charitativní akci Movember, která se snaží výrazně zvýšit povědomí o mužských nemocech a podpořit prevenci boje proti rakovině prostaty. Název vznikl jako složenina dvou anglických slov – knír (moustache), vyjadřující typicky mužský znak, a listopad (November). Každoroční celosvětová akce je viditelná hlavně na začátku listopadu, kdy se muži oholí a do konce měsíce si nechají růst knírek.

    Brněnskými ambasadory akce  MOVEMBER a spolku PRESS PHOTO se stali primářka Onkologicko-chirurgického oddělení Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně MUDr. Jana Katolická, Ph.D., a herec Radim Fiala. Myšlenky, které charita prosazuje a šíří, okamžitě přijali za své mnozí muži i ženy spolupracující s projektem OSOBNOSTI. Na tablo zvoucí na výstavu se nechali vyfotografovat s knírkem a dali tak jasně najevo svůj postoj. Připojili se trenér hokejového týmu HC Kometa Brno Libor Zábranský, pedagog brněnské Masarykovy univerzity PhDr. Thomas Donaldson Sparling, B.A. (kanadský rodák), herec Radim Fiala a mnozí další. Pomyslný knírek nechybí ani na portrétu autora projektu OSOBNOSTI Otty Ballon Mierného.

Na plakátu k výstavě vidíme generála Emila Bočka.