Cenu Arnošta Heinricha letos dostaly 

studentky za rozhovory a dokumentární film

 

Jedním z cílů Syndikátu novinářů jižní Moravy je získat do svých řad více aktivních novinářů a mladých adeptů žurnalistické profese. I proto se snažíme udržovat a rozšiřovat spolupráci s Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity, a zejména s její Katedrou mediálních studií a žurnalistiky.

 

Společným projektem syndikátu a katedry je Cena Arnošta Heinricha udělovaná za nejlepší produktové bakalářské práce. Jde o takové práce, jejichž hlavním výstupem je žurnalistický „produkt“ - nejčastěji série článků určitého žánru, případně rozhlasová relace, televizní pořad nebo dokumentární film.

 

Ocenění nese jméno jednoho z nejuznávanějších brněnských novinářů 20. století Arnošta Heinricha, prvorepublikového šéfredaktora Lidových novin. Právě pod jeho vedením se „Lidovky“ staly významným celostátním deníkem, se kterým spolupracovali přední publicisté a spisovatelé.

 

Na Cenu Arnošta Heinricha jsou každoročně nominováni studenti a studentky, kteří obhájí bakalářské práce s hodnocením A nebo B. Porota, jejímž členem je také zástupce syndikátu, následně vybere ty nejlepší práce. Syndikát novinářů jižní Moravy podporuje oceněné studenty formou jednorázového stipendia.

 

Letos uspěla v audiovizuální kategorii Markéta Kunclová s dokumentárním filmem Život za život. Jde o portrét matky, která pečuje o dospělého syna s dětskou mozkovou obrnou a těžkým mentálním postižením. Film zkoumá vliv dramatického porodu na matčin život, charakter a manželský vztah.

 

Kategorie psané žurnalistiky má dvě vítězky. Kateřina Hlaváčková získala ocenění za bakalářskou práci Důvody nepřijetí novely o stejnopohlavním manželství – série rozhovorů pro online deník Aktuálně.cz, Tereza Liczmanová pak za Soubor rozhovorů přibližující život v minulém století pro Moravskoslezský deník.

 

Vyhlašování vítězů se i v roce 2021 konalo jako součást Multimediálního dne na fakultě sociálních studií. Vzhledem ke koronavirové situaci šlo bohužel o jediný programový bod, který se odehrál „naživo“. Ostatní program, s výjimkou exteriérové výstavy Olympijské okamžiky z produkce ČTK, byl podobně jako loni pouze on-line.

 

Syndikát novinářů jižní Moravy i nadále počítá s podporou Ceny Arnošta Heinricha – a především s podporou mladých novinářů. Měli by vědět, že dobrou práci dokážou kolegové z oboru náležitě ocenit.

 

(tmd)