8. mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno – 2. - 20. 11. 2022

 

„ Z vlastního nitra růst, přesvědčení se nezříkat, neplahočit se za neznámým, ale vždy svou hřivnou přispívat, aby vzkvétalo toto pole, jež nám souzeno.“

Leoš Janáček

 

O Janáčkovi a jeho umění budeme mluvit vždy s obdivem a úctou.

 

Svou průbojnou a novou hudební mluvou obohatil českou a světovou hudební kulturu o zcela původní myšlenkové podněty a nové výrazové a technicky tvárné hodnoty.

Leoš Janáček dlouhá léta žil a tvořil v Brně. Pro jihomoravskou metropoli má osobnost tohoto světového skladatele ojedinělý význam.

Mezinárodní festival s názvem QUO VADIS – KAM KRÁČÍŠ, který se koná od 2. do 20. listopadu 2022, si klade za cíl poukazovat na hudební odkaz Leoše Janáčka a vedle Janáčkovy tvorby také díla dalších významných skladatelů.

Na slavnostním zahájení festivalu uvede soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno dvě vrcholná díla Leoše Janáčka, Glagolskou mši a operu Z mrtvého domu, v nastudování významného českého dirigenta Jakuba Hrůši a v režii erudovaného uměleckého šéfa Janáčkovy opery Jiřího Heřmana, představitele současného operního umění.

Opera Národního divadla a Státní opera představí na scéně brněnské opery Janáčkovu Káťu Kabanovou, pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka a v režii Calixta Bieita. Stejný titul připravilo Grand theätre de Geneve v koprodukci s Deutsche oper am Rhein, diriguje Tomáš Netopil, režie se ujala

Tatjana Gurbacha.

Welsch National Opera Orchestra připravila Janáčkovu Věc Makropulos, diriguje Tomáš Hanus, režie Olivia Fuchs.

Na závěr festivalu provede Opera Národního divadla a Státní opera Plameny Ervína Schulhoffa, dirigentem představení je Jiří Rožeň, režisérem Calixto Bieito.

 

Na orchestrálních koncertech zazní skladby Leoše Janáčka, Antona Rubinsteina, Vladimíra Sommera, Dmitrie Šostakoviče, Benjamina Brittena, Richarda Wagnera a Quo vadis, dramatické scény pro sóla, smíšený sbor, varhany a orchestr,  Felikse Nowowiejského.

Skladby nastudoval Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Pražský komorní sbor, Orchestr de la Suisse Romande, Welsh National Opera Orchestra a Orchestr Janáčkovy opery NdB, za řízení Marka Ivanoviče, Tomáše Hanuse, Tomáše Netopila a Johna Fiore. Na koncertech zpívají Markéta Cukrová, Adam Plachetka, dále účinkují pianista Martin Kasík, houslistka Victoria Mullová a další.

Pro návštěvníky koncertů jsou také připraveny komorní koncerty, představí se pianisté Pavel Zemen, Jan Jiraský, Ivo Kahánek, Miroslav Sekera, houslista Josef Špaček, violoncellista Tomáš Jamník. Bude provedeno také ojedinělé dílo Leoše Janáčka Zápisník zmizelého, festivalovému publiku se představí Zemlinsky Quartet a Pavel Haas Quartet, Iva Bittová a Brno Contemporary Orchestra za řízení Pavla Šnajdra.

Pro milovníky duchovní hudby je připraven Duchovní koncert a pro milovníky folkloru Folklorní koncert, dále budou účinkovat Dětský sbor Brno a Kühnův smíšený sbor, se sbormistry Valérií Maťašovou a Jaroslavem Brychem.

Na festivalu se bude samostatným projektem Plačící fontána podílet Konzervatoř Brno a Janáčkova akademie múzických umění v Brně připravila Matiné a premiéru opery Kalvárie Markéty Brothánkové.  Představení a koncerty se konají v Janáčkově divadle, Mahenově divadle, na Stadioně, v Redutě, v Divadle na Orlí, Památníku Leoše Janáčka, vile Löw-Beer, v bazilice Nanebevzeti Panny Marie, vile Tugendhat.

Hlavni organizátor Národní divadlo Brno a další pořadatelé připravili pro návštěvníky festivalu nevšední umělecké zážitky.

    Eva Šlapanská