V Brně odstartovala anketa Dobrovolní hasiči roku

 

Dvanáctý ročník ankety Dobrovolní hasiči roku byl v pátek 27. května krátce před polednem zahájen v Brně. Cílem soutěžní ankety, kterou tradičně vyhlašuje a organizuje brněnský spolek Svatý Florián, je najít a ocenit zásahy a činnost jednotek a sborů dobrovolných hasičů z celé republiky, představit je široké veřejnosti a podpořit v jejich další práci.

Za uplynulých jedenáct ročníků ankety, jak uvedl prezident pořádajícího spolku Jiří Bezděk, se podařilo ocenit 472 jednotek a sborů dobrovolných hasičů, a ty díky partnerům a sponzorům akce na svoji další činnost získaly přes 23,5 miliónu korun.

Loni činnost hasičů podle předsedy odborné poroty ankety a generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR generálporučíka Vladimíra Vlčka výrazně ovlivnila pandemie covidu-19. Hasiči ale zasahovali také u dalších mimořádných událostí, kterými byly následky tornáda na jižní Moravě a srážka vlaků u Domažlic. A počet zásahů výrazně roste dlouhodobě. Jestliže v roce 2001 profesionální a dobrovolní hasiči vyjížděli k více než 85 tisícům událostí, loni to byl téměř dvojnásobek – 161 804. Kvůli pandemii koronaviru se hasiči zapojovali do dosud jim neznámých činností. Například v nemocnicích bylo na pomoc zdravotníkům nasazeno 695 profesionálních a 265 dobrovolných hasičů.

Absolutně největším zásahem bylo podle V. Vlčka odstraňování následků tornáda na jižní Moravě. Jen v prvním týdnu bylo v terénu nasazeno dva tisíce profesionálních a stejný počet dobrovolných hasičů. Celkem lidem v Mikulčicích a v dalších obcích pomáhalo 7,5 tisíce hasičů s téměř třemi tisíci kusů techniky. Na jižní Moravě odpracovali 61 386 hodin, to je v přepočtu 2558 dní.

Na pomoc integrovanému záchrannému systému je podle V. Vlčka nyní připraveno 62 694 členů jednotek dobrovolných hasičů obcí a dalších 918 dobrovolných hasičů z podnikových jednotek.

Sbory dobrovolných hasičů, jak zdůraznil prezident České hasičské jednoty Vasil Silvestr Pekar, v republice celkem sdružují 368 tisíc členů včetně početné skupiny dětí. Dobrovolní hasiči jsou tak největší zájmovou organizací v republice a v řadě obcí a měst se kromě výrazné preventivní činnosti také výrazně podílejí na společenském životě. Anketa Dobrovolní hasiči roku je tak i poděkováním za jejich aktivní a obětavou činnost.

Až do 27. července mohou jednotky a hasičské sbory přihlásit svoje zásahy i preventivní akce a výchovné činnosti v období od 1. července 2021 do letošního 30. června. Bližší podmínky účasti v anketě najdou na webu www.adhr.cz. S pravidly, postupem pro přihlášení i letošními cenami se zájemci mohou seznámit také na nejméně 30 akcích Roadshow s Rádiem Český Impuls.

Z došlých přihlášek pak členové odborné poroty v každém regionu vyberou finalisty – pět jednotek a pět sborů. Zatímco u zásahů bude odborná porota hodnotit jejich odbornost a profesionalitu, u akcí hasičských sborů bude hlavním kritériem hodnocení jejich preventivní činnost a práce s mládeží.

Pro hodnocení jednotek a hasičských sborů organizátoři ankety území republiky tradičně rozdělili do pěti územních celků. Region Jih Moravy opět tvoří území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. O pořadí jednotek a sborů pak od 10. září do 25. října v internetovém hlasování a prostřednictvím SMS rozhodne veřejnost. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 16. listopadu v Brně. Jednotky a sbory na prvních třech místech díky sponzorům ankety získají významné ocenění. Například vítězové kromě skleněné zásahové přilby z dílen českých sklářů získají finanční a věcné ceny v hodnotě přes 75 tisíc korun. Ceny mohou použít na vybavení jednotek a sborů i zkvalitnění své činnosti.

Nad dvanáctým ročníkem vedle sponzorů převzali záštitu ministři vnitra, financí, pro místní rozvoj a zemědělství. Tradičními patrony ankety jsou také zpěvačka Ilona Csáková a herci Petr Rychlý a Ondřej Vetchý.

Jaroslav Haid