Anketa Dobrovolní hasiči roku se blíží do finále

Již jen několik dnů zbývá do ukončení hlasování o vítězích letošní soutěžní ankety Dobrovolní hasiči roku. Svou přízeň zásahovým jednotkám a hasičským sborům mohou lidé prostřednictvím internetového hlasování, nebo SMS vyjádřit do půlnoci 20. října. Hlasovací formuláře a podrobné informace o zásazích jednotek a akcích sborů zájemci najdou na adrese www.adhr.cz.

Do 11. ročníku ankety své zásahy a akce za období od loňského 1. července do konce letošního června se pořadatelům přihlásilo 120 hasičských jednotek a sborů z celé republiky. Mezi zásahy byla zejména pomoc při požárech, dopravních nehodách nebo po ničivém tornádu na Hodonínsku. Hasičské sbory do ankety přihlašovaly zejména akce a aktivity zaměřené na preventivně výchovnou a společenskou činnost a práci s mládeží.

Hlavním cílem celostátní ankety, kterou tradičně organizuje brněnský spolek Svatý Florián, je podle prezidenta spolku Jiřího Bezděka najít, ocenit a finančně i věcně podpořit dobrovolnickou činnost hasičů a současně veřejnosti ukázat důležitost jejich zapojení do integrovaného záchranného systému.

Pořadatelé ankety i letos území republiky rozdělili na pět regionálních celků. Region Jih Moravy zahrnuje území Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. Z přihlášek odborná porota v každém regionu vybrala pět jednotek a pět sborů. Hasiči z Babic nad Svitavou přihlásili zásah u vážné dopravní nehody osobního auta a motorkáře, při které vážně zraněný motorkář skončil v korytě potoka. Hasiči ho vyprostili z potoka a až do příjezdu zdravotníků mu poskytovali odbornou první pomoc, která mu obnovila základní životní funkce.

Drnovičtí hasiči usilují o hlasy veřejnosti za zásah u požáru bývalého armádního domu ve Vyškově. Kromě náročného hašení požáru prověřovali, jestli v silně zakouřeném objektu někdo nezůstal. Při průzkumu střechy našli muže, kterému zachránili život. Hasiči z Prušánek byli mezi prvními, kteří koncem června zachraňovali oběti tornáda na Hodonínsku. Původně byli vysláni k pádu stěny v kuchyni jednoho z domů. Nakonec z pekla zdevastované obce zachránili 18 lidí, z toho polovinu zraněných. Těm poskytli první pomoc a předlékařské ošetření.

Hasiči ze Střelic na Brněnsku vyjížděli k požáru chaty, která byla celá v plamenech. Po příjezdu zkontrolovali, že je odpojena el. energie a není tam tlaková nádoba na propanbutan, a pomocí dvou vodních proudů dostali oheň pod kontrolu. Díky znalosti místního terénu byli na místě o 15 minut dříve než ostatní jednotky. Hasiči z Velkého Meziříčí zasahovali u požáru traktoru, zaparkovaného u garáže sousedící se stolárnou a bytem. Na místě zjistili, že kromě traktoru hoří i vedle stojící dodávka s kontejnerem plném nafty. A hořet začala i střecha sousedního domu. Požár napáchal škodu za 8,5 milionu korun, hasiči ale zachránili majetek za šest milionů korun.

A které sbory postoupily do závěrečného hlasování? Hasiči z Brna – Králova Pole svou aktivitu nazvali Mimořádný dar. Loni na podzim, kdy začala platit přísná hygienická opatření, chtěli za příznivou cenu nakoupit respirátory. Příspěvek na respirátory jim ale nemohly poskytnout Brno ani Jihomoravský kraj. Po marných pokusech hasiči našli kontakt na Nadační fond REGI Base. A vyjednali s ním dar respirátorů v hodnotě 13 milionů korun pro dobrovolné hasiče z regionu. Královopolskou zbrojnici hasiči proměnili na distribuční centrum pro celou jižní Moravu. A část respirátorů dovezli i kolegům z okresů Kroměříž a Uherské Hradiště.

Hasičský sbor z Černovic na Pelhřimovsku loni připravil zajímavou akci pro rodiče s dětmi, nazvanou Černovické putování. V době, kdy platil zákaz opustit území městečka, vytvořili stanoviště s otázkami na historii či dění v tomto místě. Děti měly odpovědi zapsat do tabulky a tu vyplněnou odevzdat hasičskému sboru. Do akce se během několika týdnů zapojilo 45 dětí a spolu s nimi i 100 klientů domova pro děti se zdravotním postižením. Hasiči z Rostěnic na Vyškovsku se rozhodli zvelebit náměstíčko v obci. Spolu s dobrovolníky z obce vyčistili a upravili přerostlou zeleň, posbírali hromadu odpadků a významně přispěli k revitalizaci celého prostoru.

„Pomoc v nouzi, naše poslání“ – takové je heslo Sboru dobrovolných hasičů ve Velké Bíteši. Už při první vlně pandemie Covid -19 loni zajišťovali pomoc seniorům s nákupem potravin a léků, dovoz obědů, rozvoz roušek a desinfekce. Ve druhé vlně pomáhali lidem v karanténě, darovali krev a plasmu ve FN v Brně, pomáhali na Covid oddělení v nemocnici U sv. Anny v Brně. Dále pomáhali v domově pro seniory a při budování záložní nemocnice v areálu BVV v Brně. Pomáhali také při testování lidí na výstavišti v Brně i v tamním očkovacím centru. Jako poděkování zdravotníkům uspořádali akci Štrůdlem proti covidu.

Velkolepý program oslav 150. výročí založení sboru přihlásili do ankety hasiči z Velkého Meziříčí. Celodenní program letos v červnu byl plný atraktivních ukázek zásahů hasičů, kynologů, zdravotníků, horolezců, požárního sportu či hašení požáru. Nechyběla ukázka požárního útoku mládeže a předvedení práce s historickými ručními stříkačkami.

První tři jednotky a sbory z každého regionu na finálovém večeru 16. listopadu v Brně díky partnerům ankety převezmou finanční odměny ve výši 75, 55 a 45 tisíc korun a věcné dary v hodnotě 25, 20 a 15 tisíc korun. Pro podporu a motivaci k další činnosti jednotek a sborů tak k dobrovolným hasičům celkem poputuje více než 2,4 milionu korun.

Jaroslav Haid