Do Mosonmagyaróváru za koupáním i dobrým vínem

Desetimilionové Maďarsko, které až do rozpadu Československa počátkem 90. let s námi sousedilo, se může pochlubit kvalitními lázněmi, které již tradičně mnoho Čechů a samozřejmě i Slováků navštěvuje. Velmi oblíbenou destinací je stotřicetitisícové město Györ, které leží v severozápadní části země.

Protože patřím k těm, kteří si rádi zaplavou nejen v létě, navštívil jsem v posledních letech kromě Györu i další maďarské lázně - Zalakaros, Bükfürdő, Sárvár, Pápa, Siófok. Nejčastěji ale s rodinou i přáteli jezdíme do Mosonmagyaróváru, který je od Brna vzdálen pouhých 160 kilometrů. Velkou výhodou těchto lázní je, že i v zimním období jsou otevřeny všechny bazény. Je velmi romantické, když můžete plavat v příjemně teplé vodě a kolem vás lehce poletuje sníh. Nedávno byl také otevřen venkovní bazén s atrakcemi pro děti.

Maďaři nemají příliš rádi, když se o jejich pramenech hovoří jako o „maďarských termálech.“ Důvod je ten, že podle maďarského práva se za termální vodu považuje voda, která má teplotu alespoň 30°C nebo více. Za léčivou se pak považuje taková voda, u níž je prokázáno, že má na lidský organismus léčebné účinky. Ověřování je dlouhodobý proces, který může trvat i několik let. V Mosonmagyaróváru jsou oba typy vody. Manažerka těchto lázní pro marketing Zsuzsanna Gyopár připomíná, že v letošním roce kvůli pandemii s nemocí covid-19 bylo FLEXUM Thermal&Bad otevřeno teprve od června. Každý týden pak tyto lázně navštívilo kolem 500 osob. V průměru se návštěvníci ubytovali v hotelu na dva až tři dny. V místním kempinku pak trávili v obytných vozech dobu v rozmezí 5 až 10 dnů. Někteří návštěvníci dávají přednost ubytování v soukromí, které může být i dosti levné, v závislosti na vzdálenosti od lázní i podle druhu ubytovacího zařízení a stravování. Je možno si pronajmout dvoulůžkový pokoj i za pouhých 50 až 60 eur nebo dokonce i méně.

Podle paní Gyopár tvořili v září letošního roku hlavní klientelu lidé ve věku padesát a více let. Návštěvníci Mosonmagyaróváru se rovněž zajímají o místní památky. Proslulé lázeňské město žije hlavně současností, ale má i svou pohnutou historii, o níž jsem opakovaně hovořil s místním podnikatelem Bélou Babosem. Před pěti lety si celé Maďarsko připomínalo 60 let od revoluce, která byla rozdrcena masivním zásahem sovětské armády s minimálně 3000 tanky. Koncem října 2016 proběhly pietní vzpomínky na tyto dramatické okamžiky také v Mosonmagyóváru, který byl vyzdoben vlajkami. U pomníčků padlým hořely tehdy svíčky. Jedním z míst vzpomínek na masakr se stalo prostranství před bývalými kasárnami pohraniční stráže, které leží ve východní části města. Během několika minut zde 26. října 1956 zahynulo minimálně padesát lidí. Masakr nezpůsobily jednotky Rudé armády, ale příslušníci smutně proslulé komunistické tajné policie ÁVH, kteří zahájili bez varování střelbu do neozbrojeného davu studentů a dělníků. Oficiální údaje mluví o 52 mrtvých a dalších desítkách zraněných. Některé moderní maďarské zdroje hovoří až o stovce mrtvých. Trestu smrti se po porážce revoluce v roce 1956 nevyhnul ani devětatřicetiletý evangelický pastor Gulyás Lajos, který byl během protestů v Mosonamagyaróváru svědkem lynčování policisty. Podle Babose se duchovní snažil rozlícený dav uklidňovat, a přesto byl tento otec tří malých dětí v roce 1957 obviněn z podněcování ke kontrarevoluci odsouzen k trestu smrti oběšením a popraven.

Dnes zhruba čtyřicetitisícový Mosonmagyaróvár je kromě velmi kvalitní vody ve zdejších lázních, která svědčí hlavně pohybovému ústrojí, pověstný množstvím zubních klinik, orientovaných zejména na klienty z Rakouska či Německa. Béla Babos tvrdí, že těchto stomatologických zařízení je ve městě minimálně sto dvacet. Všude v Maďarsku se samozřejmě dobře vaří a také pijí kvalitní vína. V této oblasti jde zejména o lahodný Vlašský ryzlink, maďarsky Olaszrizling. Jak již bylo řečeno, lázeňské město Mosonmagyaróvár s přátelskými lidmi žije nyní zejména současností. Vynikající jídlo a pití může pak být pro návštěvníka

příjemným zpestřením podzimního či již vlastně zimního času. A ještě jedna důležitá informace pro české návštěvníky – nošení roušek je v Maďarsku povinné ve zdravotnických zařízeních, ve veřejných dopravních prostředcích, v uzavřených prostorech. Na plovárnách a v lázních má tuto povinnost personál.

Kristián Chalupa