V Dukovanech se podíváte do nitra reaktoru – virtuálně

Ve skutečnosti by to samozřejmě nešlo, nicméně prostřednictvím nejnovější verze virtuální reality, kterou si může kdokoli vyzkoušet v infocentru Jaderné elektrárny Dukovany, to možné je. Unikátní virtuální prohlídka má název ReakTour. Prostřednictvím speciálních brýlí se přenesete průchodem přes řadu kontrol do nejstřeženějších částí elektrárny, do jejího kontrolovaného pásma.

Ocitnete se v reaktorovém sále, ve strojovně, ve velíně i na vrcholu chladicí věže. Zblízka pozorujete pracovníka při manipulaci s kazetou obsahující jaderné palivo a ve sluchátkách slyšíte zajímavé informace. Průvodkyní je mladá žena, která mj. sděluje, jak vlastně probíhá výroba elektřiny v jaderné elektrárně, jakou funkci mají chladicí věže, kam se ukládá jaderný odpad, jak je celý areál zabezpečen a mnoho dalšího. Několikrát si můžete vybrat ze dvou variant dalšího pokračování. Působivé jsou záběry ze stoupajícího dronu na celou elektrárnu z výšky i pohled do chladicí věže z ptačí perspektivy.

Prohlídka Jaderné elektrárny Dukovany prostřednictvím ReakTour byla jedním z největších lákadel českého zastoupení na nedávné celosvětové klimatické konferenci COP 2022 v Egyptě, sděluje na webových stránkách elektrárny její mluvčí Jiří Bezděk. Ve středu 23. listopadu si takto prohlídku užívali jako první z veřejnosti novináři a hned po nich studenti znojemského gymnázia. Novináři oceňovali a chválili, studenti byli uchváceni, alespoň podle jejich reakcí na zmíněném webu.

Ředitel dukovanské elektrárny Ing. Roman Havlín líčil novinářům, jaké technické problémy se řešily v rámci natáčení. Jeho informace doplnili vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková a Robin Pultera z agentury Brainz Immersive, která se specializuje na virtuální prohlídky. Podobný program vytvořili před rokem v Jaderné elektrárně Temelín. Hlavní důraz při natáčení byl kladen na bezpečnost, proto vyřizování všemožných povolení trvalo týdny. Výsledek však stojí za to.

Kromě ReakTouru elektrárna stále nabízí prohlídky ve svém areálu, bližší informace na tamním webu.

(tr)

Brýle s programem ReakTour si mohou nasadit větší děti i senioři.

Foto Jaderná elektrárna Dukovany