Z naší činnosti v roce 2012

 
Beseda v Klubu novinářů

    Ve středu 12. prosince 2012 jsme se opět sešli v Klubu novinářů v Brně. Zhodnotili jsme naše letošní aktivity a schválili plán na rok 2013. O všech akcích budeme na této stránce pravidelně informovat. Svým kolegům jsme doporučili navštívit první dva veletrhy v roce 2013 – Go a Regiontour, věnované cestovnímu ruchu.

Fotogalerie – autorka fotografií: Helena Kupčíková (8).

  

Divadlo na Orlí

    Ve středu 14. listopadu 2012 navštívilo 18 novinářů-seniorů Divadlo na Orlí – Hudebně-dramatickou laboratoř JAMU. Prohlédli si veškeré vybavení divadla a sledovali studenty JAMU při práci v divadelním sále a ve zkušebně. Ocenili nevšední ochotu provozní ředitelky MgA. Lenky Tesáčkové a tiskového mluvčího JAMU Mgr. Luboše Marečka, kteří je v nové budově provázeli.

    O Divadle na Orlí jsme psali v souvislosti s tiskovou konferencí před jeho otevřením. Viz příspěvky V Brně vznikla nová fascinující scéna a O Divadle na Orlí z technického pohledu

Fotogalerie – autorka fotografií: Helena Kupčíková (6).

 

Moravskoslezský kruh

    Ve středu 10. října 2012 jsme navštívili občanské sdružení Moravskoslezský kruh, působící v sociální sféře a zabývající se péčí o seniory. Hostitelé – předseda sdružení Antonín Hošťálek a jednatelka Blanka Švábová – nás informovali o celé škále aktivit kruhu. Pro rodinné pečovatele o seniory vydal 12 instruktážních publikací, z nichž některé se dočkaly dvou i tří vydání. Postaral se o natočení pěti krátkých instruktážních filmů na DVD. Pořádá cyklus odpoledních kurzů "Pečuj doma" a mohli bychom pokračovat. Podrobnější informace najdete zde.

 
Národní centrum regionů

    První poprázdninové setkání klubu se uskutečnilo ve středu 12. září 2012. Sešli jsme se v Národním centru regionů v Brně, Panská 13. Ředitelka Jiřina Nehybová a manažerka Kateřina Dubovcová nás seznámily s aktivitami tohoto akreditovaného poradenského, informačího a vzdělávacího centra a s jeho letos otevřenými výstavními prostorami Třináctka. Prohlédli jsme si výstavu fotografií českobudějovické fotografky Bohuslavy Maříkové "Ztracené obrazy krajiny".

Fotogalerie – autorka fotografií: Helena Kupčíková (6).

 

Setkání v Nebovidech

    Ve středu 13. června 2012 jsme se sešli – jako každoročně – na chatě u našeho kolegy Libora Honzy v Nebovidech. Počasí nám přálo, zamračeno bylo jen ráno, bez deště, už dopoledne postupně vylézalo slunce, takže jsme se přestěhovali z chaty na tradiční místo ve vinohradu. Náramná pohoda, Libor se těší dobrému zdraví. Přijeli Ludmila a Bohumil Hlaváčkovi, Helena Kupčíková, Lia Otevřelová, Věra Pšikalová, Eva Valtová, Ladislav Vencálek, Naďa Parmová a její partner. Takže nás bylo 10.

Fotogalerie – autoři fotografií: Ladislav Vencálek (5) a Helena Kupčíková (1).

 

Vila Tugendhat

    Ve středu 9. května 2012 navštívilo třináct členů Klubu novinářů-seniorů nově zrekonstruovanou vilu Tugendhat v Brně-Černých Polích. V doprovodu vedoucí vily Ing. arch. Ivety Černé jsme si prohlédli veškeré vybavení této unikátní památky moderní architektury zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO i její nádherně upravené okolí. Vila navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe vzbuzuje obrovský zájem široké veřejnosti.

Webové stránky vily Tugendhat najdete zde.

Fotogalerie – autorka fotografií: Helena Kupčíková (6).

 

Pozvání na Kamenný vrch

    Starostka městské části Brno-Nový Lískovec Ing. Jana Drápalová nás počátkem dubna pozvala na Kamenný vrch, kde právě rozkvetly modrofialové koniklece velkokvěté. Lze tam přijet městskými trolejbusy č. 25 a 29 nebo autobusem č. 50, zastávka Koniklecová. O víkendech zde děkají pro zájemce exkurze. Paní starostka doporučuje také návštěvu rozhledny Lenorka.

Webové stránky přírodní rezervace Kamenný vrch najdete zde.

 

Křížová cesta v Bohuticích

    V úterý 3. dubna 2012 přijalo sedm členů Klubu novinářů-seniorů pozvání na slavnostní otevření Unikátního souboru památek na zámku v Bohuticích u Moravského Krumlova. Přítomen byl náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek, s nímž jsme krátce pohovořili a pozvali ho na besedu do Klubu novinářů v Brně. Nově rekonstruovaná Křížová cesta a Naučná stezka pátera Antonína Práška stály za zhlédnutí.

 Fotogalerie – autoři fotografií: Helena Kupčíková (4) a Jaroslav Bobek (2).
  Deník 6.4.2012.pdf 

 

Koncert Jožky Černého

    V úterý 13. března 2012 jsme byli pozváni do Galerie Žlutý kopec na koncert Jožky Černého s cimbálovou muzikou Gracia Petra Zugárka. Jožka Černý zde účinkoval poprvé před deseti lety. Po obrovském ohlasu, který jeho vystoupení tenkrát mělo, se v Masarykově onkologickém ústavu rozhodli udělat z podobných akcí tradici.

 

Setkání s Evou Londinovou

    Třetí letošní setkání se uskutečnilo ve čtvrtek 1. března 2012 v Galerii Žlutý kopec, ve druhém poschodí Švejdova pavilonu Masarykova onkologického ústavu. Navštívili jsme vernisáž výstavy olejomaleb známé tišnovské výtvarnice Evy Londinové „Dech jara“ a setkali se s naší bývalou kolegyní – emeritní šéfredaktorkou zpravodajství Českého rozhlasu Brno Zuzanou Joukalovou, která je nyní tiskovou mluvčí ústavu.

Fotogalerie – autorka fotografií: Helena Kupčíková (6).

 

Zemřel novinář Antonín Hančl

    Dne 20. února 2012 opustil naše řady ve věku 84 let patriarcha brněnských novinářů Antonín Hančl. Navždy se tak uzavřela životní dráha jedné z brněnských novinářských legend. Práci v novinách věnoval celý svůj život. Pohřeb se uskutečnil 23. února v obřadní síni na Vídeňské ulici v Brně.

 Karikatura: Eduard Hofmann

Vzpomínku Ladislava Nevrkly na redaktora Antonína Hančla jsme publikovali zde.

 

Brněnská Vesna

    Ve středu 8. února 2012 jsme zavítali do Ženského vzdělávacího spolku Vesna, jehož historie se píše už od roku 1870. Zajímaly nás aktivity tohoto občanského sdružení, plány do budoucna, ale také Jurkovičova jizba, která je zpřístupněna široké veřejnosti na Údolní ulici 10. Starostka Vesny Marie Šigutová nás podrobně seznámila s historií spolku, ukázala nám expozici dochovaného unikátního nábytku, navrženého Dušanem Samo Jurkovičem pro tehdejší dívčí penzionát, a výstavku zajímavých dokumentů o historii Vesny.

Webové stránky Ženského vzdělávacího spolku Vesna najdete zde.

Fotogalerie – autoři fotografií: Jaroslav Bobek (3) a Jan Martof (3).

 

V Klubu novinářů a na BVV

    První letošní setkání se uskutečnilo ve středu 11. ledna 2012 v Klubu novinářů v Brně. Zhodnotili jsme naše loňské aktivity a schválili plán na rok 2012. Členové klubu vysoce ocenili práci manželů Hlaváčkových, zejména předsedkyně klubu Ludmily Hlaváčkové, díky níž patříme k nejlépe hodnoceným klubům v České republice. Jménem všech členů Klubu novinářů-seniorů paní Lidce poděkoval Jaroslav Bobek. O všech akcích budeme na této stránce pravidelně informovat.

Fotogalerie – autorka fotografií: Helena Kupčíková (6).

    V průběhu lednové besedy v Klubu novinářů jsme svým kolegům doporučili navštívit první dva letošní veletrhy – Go a Regiontour, věnované cestovnímu ruchu. Několik z nás už předtím zavítalo na tiskovou besedu Press Centru na BVV.