Exkurze do Olomouce a Loštic

01.11.2017 18:10

    Poslední říjnový den jsme uskutečnili dlouho plánovanou exkurzi do druhé největší tiskárny v republice, kterou se pyšní Olomouc. Byla vybudována v roce 2001 nákladem 3 miliardy korun. S chodem, moderním vybavením i produkcí impozantní budovy (výrobní hala má výšku čtyřpatrového domu) nás seznámil v odborném a zasvěceném výkladu vedoucí výroby Roman Žajgla.

    Tiskárna MAFRAPRINT pracuje v nepřetržitém provozu na třech ofsetových rotačkách (větší pražská má o jednu víc). Tiskne deníky DNES, Lidové noviny, kapacitu vytěžuje Hospodářskými novinami, do pravidelné produkce patří i týdeník 5+2, deník Metro, reklamní tiskoviny a další produkty. Za hodinu vyrobí 200 000 exemplářů novin i s přílohami, časopisů, letáků a jiných tiskovin. Pracuje především pro moravské regiony, ale také pro Slovensko mutací Hospodářských novin. Distribuce začíná před půlnocí a končí hluboko v nočních hodinách, aby se tisk včas dostal ke čtenářům. Měsíčně se tu spotřebuje 1 300 tun tiskařského papíru různé gramáže a tuny barev, černé i pastelových. MAFRAPRINT produkuje i rozhlasovou a televizní stanici. Podnik zaměstnává absolventy polygrafické školy, ale stejně jako jiné obory hledá další odborné síly, protože byť dnes již digitálně řízený směnný nepřetržitý provoz je pro zaměstnance značně náročný. Pro mnohé z nich jde o „srdeční“ záležitost, jak jsme vycítili i z výkladu Romana Žajgly. Pamětníci se neubránili troše nostalgie, ale technické možnosti obří tiskárny nás „dostaly“ všechny.

    Naší další zastávkou bylo Muzeum Olomouckých tvarůžků v nedalekých Lošticích. Opět jsme měli štěstí na milou a zasvěcenou původkyni, Terezu Zatloukalovou. Muzeum jediného původního českého sýru bylo otevřeno v červnu 2014. Návštěvník se seznámí s historií výroby od počátků v 19. století po současnost, zakladatelskou rodinou Wesselsů, projde si obrazně jednotlivými fázemi zpracování „syrečků“ až po konečný voňavý produkt a jeho početné varianty, které si v přilehlé prodejně můžete koupit (což jsme také udělali a vytvořili tak unikátní atmosféru v autobusu). Olomoucký tvarůžek (protože se prodával na věhlasných trzích v Olomouci) je dnes už pojmem. Těží z něj i tvarůžková cukrárna, ve které jsou známé kremrole, rolády i záviny z tvarůžků. A chutnají moc dobře.

    Závěrečnou tečkou exkurze byla návštěva ateliéru loštického řezbáře a rytce Jaroslava Beneše. Je známý svými osobitými betlémy, v nichž jsou umístěny i figurky místních občanů a moravských celebrit. Mezi autorovy oblíbence ale patří liška Bystrouška, kterou ztvárnil v několika podobách. Pan Beneš je nejen výborný řezbář, ale zejména osobitý vypravěč, humorista a pábitel. Před Vánocemi za ním chodí davy návštěvníků dospělých i dětí. Exkurze se vydařila včetně počasí, vymýšlejte, kam příště.  (čip)

Fotogalerie – autor fotografií: Petr Michl (14).

 

Foto: Jan Martof