Uctili jsme památku T. G. Masaryka

14.09.2017 12:55

    Před osmdesáti lety – 14. září 1937 – zemřel v Lánech první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Jeho památku uctili představitelé Brna, Jihomoravského kraje, zástupci České obce legionářské a mnoha dalších institucí před sochou na Komenského náměstí v Brně. Kytici k památníku položili také zástupci Syndikátu novinářů jižní Moravy ‒ předseda regionální rady Jaroslav Bobek, členka regionální rady Jana Čipáková a členka kontrolní skupiny Karla Hofmannová.

    „Masaryk byl bytostný humanista. Měl rád lidi, dovedl s nimi jednat. Významně mu v tom pomohly zkušenosti, které získal v zahraničí. Ale jeho osobnost silně formovaly také moravské kořeny i studentská léta strávená na německém gymnáziu v Brně. V tomto národnostně smíšeném městě si uvědomil, jak je prolínání kultur důležitým zdrojem poznání i tolerantního přístupu ke světu,“ uvedl primátor Petr Vokřál.

    Masaryk přišel do Brna roku 1865 jako patnáctiletý a odcházel v roce 1869 ve svých devatenácti letech. Město několikrát navštívil i jako československý prezident. Důležitá byla jeho účast na rozsáhlé výstavě soudobé kultury v roce 1928. V Brně byl vždy nadšeně vítán. Ani on se nikdy netajil mimořádně citlivým vztahem k městu, v němž studoval.

 

Foto: František Sendler