Exkurze do Bratislavy

28.05.2015 12:20

    V úterý 26. května 2015 jsme uspořádali odbornou tematickou exkurzi do Bratislavy. Zúčastnilo se jí 14 jihomoravských novinářů.

Program:

1. Beseda v redakci Denníku N

    Redakci nového nezávislého Denníku N (funguje od 5. ledna 2015) tvoří 45 lidí, z nichž většina opustila noviny Sme poté, kdy do vydavatelství vstoupila firma Penta, na Slovensku často označovaná jako symbol politické korupce. Kolektiv pod vedením Matúše Kostolného získal podporu od více než tisíce lidí, našel si nové investory (k největším patří firma Eset), má spoustu příznivců. Původně se uvažovalo, že redakce bude vydávat pouze internetové noviny. Ukázalo se však, že řada lidí požaduje i papírový deník. Okruh čtenářů se postupně zvyšuje, zájem o placené internetové vydání Denníku N je ve srovnání s českými poměry neobvyklý.

    V redakci jsme diskutovali s šéfredaktorem Matúšem Kostolným. Na památku jsme mu předali knihu "Brno  město uprostřed Evropy" a pozvali ho na návštěvu jižní Moravy. Nejen jeho, ale i další zástupce redakce Denníku N u nás rádi přivítáme.

    Takto vypadá internetové vydání Denníku N – nahlédněte: dennikn.sk.

Fotogalerie – Denník N

 

2. Návštěva Galerie UMELKA

    Galerie UMELKA patří Slovenské výtvarné unii. Nachází se v historické budově Umělecké besedy a patří mezi kulturní památky Slovenské republiky. Budova (19241926; architekti Alois Balán a Jiří Grossmann) sa stala mezníkem ve vývoji slovenské architektury na její cestě k funkcionalismu. Její architektura, osvobozená od jakéhokoliv dekoru, jasně respektovala jednotlivé funkce. I když budova je v daném místě jedna z nejmenších, dominuje svému okolí a vytváří jeho atmosféru.

    V galerii UMELKA nás osobně doprovázel předseda Slovenské výtvarné unie akad. malíř Pavol Kráľ. Velký výstavní sál má 250, foyer 49 metrů čtverečních. Všechno tady do sebe nádherně zapadá – galerie (Gumelka), letní zahrada (Zumelka), pivnice (Pumelka), restaurace (Rumelka)... Však se někdy taky zastavte...

Fotogalerie – Galerie UMELKA

 

3. Pamětihodnosti Bratislavy

    Po Bratislavském hradě a nejbližším okolí nás provázel slovenský novinář Ing. Peter Michalka. Podrobně s námi hovořil o historii jednotlivých míst, jimiž jsme procházeli. Řeč se pochopitelně stočila i na novinařinu. Prozradil nám, že píše hlavně články na témata, která v něm vyvolávají zlost a neklid, nebo články o příjemných cestovatelských zážitcích. "Bohužiaľ, tá prvá téma prevažuje," upřesnil.

    Bylo to velice příjemné odpoledne. Škoda jen, že fučel silný vítr a chvílemi pršelo. Mimochodem  kousek od Bratislavského hradu jsme potkali slovenského expremiéra Mikuláše Dzurindu.

    Po návratu domů jsme od kolegy Michalky dostali pozdrav: "Včera ma skutočne potešila možnosť sprevádzať v Bratislave moravských novinárov. Moravu mám velmi rad, bol som viackrát na mnohých zaujímavych miestach. Ponúkam tiež poznávacie zájazdy aj na Moravu pre Slovákov. Verím, že včerajšie prijatie na Českom velvyslanectve bolo príjemné a domov ste odchádzali s príjemnými pocitmi z návštevy Slovenska. Možno sa naše cesty ešte niekedy spoja." Budeme velmi rádi, děkujeme...

Fotogalerie – Prohlídka města

 

4. Přijetí na Velvyslanectví ČR

    Předseda naší regionální rady před časem poslal dopis velvyslankyni České republiky na Slovensku paní Ing. Livii Klausové, CSc. Poprosil ji, zda by nás mohla alespoň na chvíli přijmout při příležitosti naší návštěvy v Bratislavě. Paní velvyslankyně obratem odpověděla a slíbila, že pokud jí to časové možnosti dovolí, ráda se s námi sejde. Podařilo se...

    Setkání na velvyslanectví bylo velice přínosné. Dozvěděli jsme se spoustu informovací o činnosti našeho zastupitelství, o lidech, kteří s paní velvyslankyní spolupracují, a v neposlední řadě také o jejím životě. Hovořili jsme o bulvárních médiích, která často polopravdami i vědomými nepravdami zkreslují skutečnost, zasahují do rodinného života, píší o věcech, které se nikdy nestaly. Paní velvyslankyně byla velice příjemná a otevřeně odpovídala na všechny dotazy. Slíbili jsme, že ji nezdržíme déle než 20 minut. Zajímavé povídání nakonec zabralo více než hodinu. V závěru našeho setkání paní Klausová podepsala všem svoji fotografii. Na památku jsme jí věnovali knížku "Brno  město uprostřed Evropy".

Fotogalerie – Velvyslanectví ČR

 

5. Slovenské národní divadlo

    Novou budovu Slovenského národního divadla navrhli architekti Martin Kusý, Pavol Paňák a Peter Bauer. Jejich návrh zvítězil v konkurenci 53 projektů. Budova má sedm podlaží, více než 2 000 místností a tři hlavní sály (Sál opery a baletu, Sál činohry a Studio). Je zde restaurace pro 120 osob, klub a espreso. Noblesu budovy podporuje i několik exteriérových a interiérových uměleckých děl – fontána autorů Alexandra Biľkoviče, Iľji Skočeka a Pavla Bauera, pramen architekta Bauera a malíře Dušana Buřila, kaskáda Petra Rollera a dvě věže architekta Bauera. Nová budova byla otevřena 14. dubna 2007 za účasti tehdejšího prezidenta SR Ivana Gašparoviče a ministra kultury Marka Maďariče.

    Interiéry Slovenského národního divadla jsme si prohlédli za doprovodu tiskové tajemnice PhDr. Izabely Pažítkové. Byla příjemná a usměvavá  přesně taková, jak ji známe z televizních obrazovek, z dob, kdy byla hlasatelkou a kulturní redaktorkou Slovenské televize.

Fotogalerie – Nová budova SND

 

    Děkujeme první místopředsedkyni Slovenského syndikátu novinářů Mgr. Kláře Grosmannové, s jejíž pomocí jsme exkurzi do Bratislavy připravili. Nevšední péči všem slovenským kolegům a přátelům rádi oplatíme.

 

Autoři fotografií: Miluše Dvořáková, Helena Kupčíková, Jaroslav Bobek a Karel Ouroda.