Závěrečnou premiérou sezony v Radosti je

povedená inscenace Hrubínova Špalíčku

23.06.2017 16:10

    V roce 1957 vyšla ponejprv sbírka říkadel, veršů, hádanek a pohádek významného básníka, ale i prozaika a dramatika Františka Hrubína (1910–1971). Vlastně psal pro potěchu, zábavu i poučení svým dětem. Hrubínův Špalíček je od té doby stálicí oblíbenou nejmenšími posluchači i čtenáři, rodiče i vychovatelé po ni rádi sahají. Ke knížce neodmyslitelné náleží krásné ilustrace Jiřího Trnky.

    Z poměrně objemné knihy není snadné vybrat a uspořádat představení v nevelkém časovém rozsahu. Musí zaujmout, udrželo pozornost a neztratit přitom z autorova poetického vidění. V roce 1979 se podařilo Pavlu Vašíčkovi, který byl autorem a režisérem úspěšného představení. (Inscenace o dva roky později získala Hlavní cenu festivalu Mateřinka.)

    Režisér Michal Sopuch, který je od této sezony posilou Radosti (v několika inscenacích se tu představil jako herec), se Vašíčkovým scénářem inspiroval. Přichází však k nejmenším divákům s vlastním, svébytným pojetím. Staví samozřejmě na básníkově poetice, oproti předchozímu pojetí je však děj dynamičtější, „akčnější“, blížící se současné percepci. Na místě je dodat, že k rozhodnutí vrátit se po letech ke Špalíčku přiměly divadlo a inscenátory i spontánní podněty učitelek mateřských škol, které si návrat nosného titulu přály. Scéna je zakomponována do osobitého, komorního prostředí Muzea loutek s kapacitou cca 40 diváků. Kontakt herců (Barbara Dobišarová, nebo Veronika Soumarová a Vladimír Řezáč, nebo Jan Šťava) s malými diváky je přímý, osobní, bezprostřední.

    Ústředním „hrdinou hry“ je půvabná loutka malého Kubíka, který přichází na svět, poznává svá první čtyři roční období, a v nich se seznamuje se vším kolem. Tatínek s maminkou jsou jeho průvodci po světě a zahrají také čtveřici pohádek. (O Koblížkovi, Červená Karkulka, Kuřátko a obilí, Paleček a jeho kamarádi.) Představení trvá 50 minut, děti se aktivně zapojují, herci to s nimi umí. Pěkná i rytmická je hudba (Mario Buzzi), dobře se na ni zpívá, děti si i nějaký verš zapamatují. Výprava, opravdu pestrá, barevná i nápaditá (Katarína Kováčiková) dodává pohádkovou atmosféru a zajímavé, vtipné proměny. Že vše zafungovalo, jak má, potvrdila aktivní pozornost a spoluúčast malých diváků 22. června při generálce. A to bylo parno, že divák dávno odrostlý dětským střevíčkům, si tiše přál, aby loď Radosti vyplula na širé moře a na palubu zavál osvěžující větřík.

    Lze jen konstatovat, že Radost má pro příští (jistě i další sezony) pěknou a zdařilou inscenaci pro nejmenší diváky. Hravou, s troškou didaktiky, i k prvnímu krůčku do světa divadla.

    Třebaže sezona končí, Radost má přichystáno jako každoročně i na prázdniny. 29. června zahájí Letní scéna pro jinou, ovšem širokou věkovou kategorii diváků, již tradiční zábavný pořad Čokoládové trubičky. Tentokrát s Miroslavem Táborským. V dalším z pořadů povídání a písniček bude hostem Václav Vydra (1. srpna). 3. srpna Zbigniew Czendlik. O den později, jako každý z Radostných večerů vždy večer od 20 hodin, tentokrát promluví džez. Trojicí hostů budou Dáša Ubrová, Milan Kašuba a Petr Kořínek.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

 

Foto: Divadlo Radost