Vysočina v obrazech

14.02.2017 19:55

    To je název výstavy, která od 13. února 2017 probíhá ve Společenském centru v Brně-Bystrci. Návštěvníci na ní mohou zhlédnout obrazy brněnské malířky Heleny Puchýřové.

    Výtvarní umělci měli k Vysočině vždy vřelý vztah. Není divu – v tomto kraji nalézali a stále nalézají inspiraci pro svou tvorbu. Každý z nich ovšem Vysočinu vidí a ztvárňuje jinak. Nejlépe se to daří těm umělcům, kteří k ní mají domovský vztah. Mezi ně patří i Helena Puchýřová. Narodila se v Novém Městě na Moravě, v rodině akademického malíře Bohumila Puchýře. I když se rodina později přestěhovala do Brna, na Vysočinu se Helena Puchýřová ráda vracela a vrací. Po otci „podědila“ ateliér v Rokytně, malé obci nedaleko Nového Města na Moravě. Odtud vyjíždí za motivy do různých míst pomyslného trojúhelníku mezi Novým Městem na Moravě, Bystřicí nad Pernštejnem a Svratkou.

    Předností tvorby Heleny Puchýřové je pevná kompozice obrazu. Určitě na tom má podíl její odborné vzdělání. Vystudovala totiž deskriptivní geometrii a matematiku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Dalším charakteristickým rysem malířčiny tvorby je bohatá barevná paleta. Právě jejím prostřednictvím usiluje o vyjádření dojmu, který v ní krajina v různých okamžicích vyvolává. Typický je pro Helenu Puchýřovou také způsob, jakým maluje oblohu. Podle malířčiných slov dává obloha výraz celému obrazu. Ať už je blankytná s lehkými obláčky, temně šedá se zlověstnými narůžovělými mraky, nebo jiskřívě modrá v zimě. Dominanty v obrazech Heleny Puchýřové tvoří rovněž různé stromy nebo jejich seskupení, častým námětem je strom s červenými jeřabinami, erbovním znakem vysočinské krajiny.

    Mezi díly Heleny Puchýřové najdeme také řadu zátiší, převážně květinových. Vybírá si nejen klasické květiny – růže, kosatce, slunečnice, jiřiny. Ráda maluje i prostá kvítka, která rostou na lukách Vysočiny, třeba kopretiny nebo pomněnky.

    Svoji tvorbu představila autorka na více než stovce samostatných výstav v České republice i v zahraničí. Její obrazy zdobí soukromé sbírky nejen v Evropě, ale i v USA, Kanadě, Brazílii a Austrálii.

    Výstava Vysočina v obrazech potrvá ve Společenském centru v Bystrci na Odbojářské ulici číslo 2 do 10. března. Je přístupná v pondělí a ve středu od 15 do 18 hodin. Zájemci ji mohou zhlédnout také při akcích ve Společenském centru, nebo podle telefonické dohody (telefonní čísla 546 211 924, 546 224 320).

VĚRA RUDOLFOVÁ

 

Ukázky z tvorby malířky Heleny Puchýřové:

Vlevo: LYŽAŘSKÁ STOPA NAD FRYŠAVOU.  Vpravo: PŘEDJAŘÍ NA KŘIŽÁNKÁCH.

Vlevo: JARO NA KADŮVKU.  Vpravo: OD SAMOTÍNA K ODANCI.