Pohádky Jiřího Trnky lákají děti na Špilberk

    V době předvánoční je čas na pohodu a pohlazení. Pohlazením po duši pro děti i dospělé je výstava s názvem Tajemná zahrada pohádek, která je sestavena z pohádkových knížek, které ilustroval Jiří Trnka. Je to už dvanáctá výstava, kterou v  cyklu pro děti na Špilberku realizují. A možná, že si přijdou víc na své rodiče a hlavně prarodiče. Vždyť na těchto ilustracích objevovali svět.

    Jiří Trnka má letos také jubileum. Je to právě sto let, co se narodil. Odešel brzy, bylo jen 57 let, ale za svůj život nakreslil obrovské množství kreseb a vyrobil spoustu filmů, které dělají dětem na celém světě radost dodnes. Prý dnešní děti chtějí vše cool, ale půvabu a laskavosti Trnkových postaviček není možné odolat.

    Na výstavě potkáte 22 knižních titulů a 150 kreseb, některé pohádky jsou ve dvou verzích, to proto, že je po válce aktualizoval, neboť se všechno prostě nedochovalo. Pro zvídavé jsou tu i ukázky „jak se to dělá“ než se obrázky vytisknou. „A je tu i Perníková chaloupka se stromečkem, který je ozdoben perníčkem. Které dítě donese perníkovou ozdobu, může si ji na stromeček pověsit. Tedy perníček neloupáme, ale přidáváme!“ směje se autorka výstavy Jana Svobodová.

    Kolekce exponátů je zapůjčena z rodinného archivu a přivezly je dámy, které jsou potomky autora. Paní Zuzana Ceplová-Trnková je správcem rodinného archivu a opatruje ho s veškerou péčí. Alena Trnková, snacha umělce, je sama výtvarnicí a vzpomínala, jak pomáhala v ateliéru. Vnučka Helena Trnková si z piety k dědečkovi ponechala dívčí jméno. Je architektkou a navrhuje interiéry.

    „Já jsem se narodila až po dědečkově smrti, ale vyrůstala jsem mezi jeho kresbami a připadalo mi to naprosto samozřejmé a normální, nechápala jsem závistivé poznámky svých vrstevníků. S odstupem teď vidím, že mne dědečkova poetika a barevnost podvědomě velmi zasáhla a ovlivnila a že je to na mých interiérech znát. Ne že bych malovala postavičky, to ne, ale v barevnosti se to určitě pozná,“ vyznala se.

    Jiří Trnka patřil do doby, která nebyla lehká. Prožil válku a léta padesátá a svými kresbami kultivoval svět a lidi kolem sebe a vztahy mezi nimi. Ale uměl i postavičky, které byly symboly lidských vlastností, třeba ve Starých pověstech českých. Nebo jiné, které byly alegoriemi, třeba ve filmu Kybernetická babička, kde předběhl ve fantazii svoji dobu. Nebál se ani alegorie politické, jako ve filmu Ruka, který ovšem musel v době normalizace do trezoru. Přesto dostal v roce 1963 titul „národní umělec“, spolu se svým spolupracovníkem a přítelem Janem Werichem. „Oba z toho měli náramnou švandu, ale když si odmyslíme tehdejší politické motivace, byl to skutečně umělec, který patřil celému národu. Dokonce prý vydělával státu víc valut, než ČKD,“ prozrazovala dcera Helena Tröslerová-Trnková, která je rovněž výtvarnicí.

    Trnkova tvorba představuje širokou žánrovou škálu. Ilustroval přes stovku knih, navrhl tisíce loutek a stovky hraček, byl autorem desítky scénických výprav, podílel se na světových výstavách Expo 58 v Bruselu a Expo 67 v Montrealu, vytvořil 7 kreslených a 20 loutkových filmů, z nich 5 celovečerních a 5 středometrážních. Jeho filmy vyvolávaly polemiky na domácí scéně i na zahraničních filmových festivalech, odnášely si však mnohá ocenění a uznání. Knihy ilustrované Trnkou vycházely a dodnes vycházejí v nových vydáních u nás i v zahraničí. Jak to všechno mohl stihnout? „Byl neobyčejně pracovitý a energický a dokázal se maximálně soustředit. Když jsem mu pomáhala v ateliéru, hrálo jen rádio, ale my jsme nemluvili. On maloval oběma rukama současně a třetí štětec měl mezi knírem a nosem, aby je mohl rychle měnit. Byl přeučený levák, ale maloval dřív levou, než se naučil psát pravou. Takže to uměl oběma,“ vyprávěla snacha Alena Trnková.

    Součástí výstavy je soubor fotografií, které zachycují tvůrčí a přátelskou atmosféru, která je neodmyslitelně spjata s tvorbou Jiřího Trnky. Zachytil ji na svých fotografiích v letech 1957 až 1967 významný pražský fotograf Václav Chochola (30.1.1923 Praha – 27.8.2005 Praha).

    Dcera Klára Trnková vlastní STUDIOtrnka, které se specializuje na reedice knih s ilustracemi Jiřího Trnky. Vydává reedice pohádkových knížek a chcete-li hezký vánoční dárek, je to opravdu dobrý tip. Stejně jako návštěva pohádkové výstavy.

    Tak krásné Vánoce!

KARLA HOFMANNOVÁ