Obrázky opravdu pro radost

26.03.2017 16:50

    Malá Králopolská galerie v Brně patřila ve dnech 8. až 26. března 2017 unikátní výstavě, nazvané Obrázky pro radost. Šlo o kolekci téměř 50 obrazů ze sbírky Spolku přátel naivního a amatérského umění. Tato díla vznikla většinou na tradičních mezinárodních setkáních, které spolek pořádá v exteriéru Státního zámku v Lysicích. Proč právě tam? V Lysicich se totiž narodil jeden z předních českých insitních umělců Jan Hruška.

    Vystavené obrazy a dřevořezby vytvořili nejen umělci z České republiky, ale také z Izraele, Finska, Rumunska, Slovenska a Slovinska. Vytvořili je s velkou představivostí, bezprostředností a nenuceností. Viděli jsme půvabné krajiny, kde se lidé navzájem setkávají, baví, prožívají hezké chvíle. Krajiny, kde se na chvíli zastavil čas. Proto může mezi současníky zavítat i historická postava – spisovatelka Marie von Ebner Eschenbach, a to na obrázku malířky Jany Chroustové. Miroslava Potomu inspiroval život na slovenské vesnici, kde je zvlášť o Velikonocích veselo. Marja Muusa Hamalainen z Finska namalovala domeček na vysokém kopci. Ale pozornému divákovi neunikne, že ani tady nechybějí lidé – užívají si pohodu na houpačce. Orna Geva z Izraele si pro inspiraci zašla do galerie, plné portrétů. Na jednom z nich je muž, jehož tvář zdobí knír. Tento knír ovšem přerůstá rám obrazu. Neubráníte se úsměvu!

    Na obrazech samozřejmě nechybějí ani pohádkové motivy. S prožitkem je maluje Dušan Chaloupka, třeba pověst o hadovi se zlatou korunkou. Izraelská malířka Carolina Karpati zase oblékla sovu, papouška a pštrosa do historických kostýmů. Minua Lehvaslaiho z Finska zabydlela zimní zámek nejen lidmi, ale také zvířátky. A místo soch postavila na nádvoří sněhuláky. Každý z vystavujících umělců má prostě svůj nezaměnitelný rukopis, i když volí různou techniku malby.

    Organizátoři výstavy připravili pro návštěvníky jedno milé překvapení – několik obrazů, které vytvořil Jan Hruška. Používal při malování zvláštní techniku – nanášel barvy jehlou. Proto vypadají jeho obrazy jako vyšívaná díla.

    Musím se přiznat, že jsem z výstavy naivistů odcházela velmi nerada. Jejich obrazy svou barevností a hravostí opravdu vzbuzují radost a optimismus. Obojího je nám v této nelehké době velice zapotřebí.

VĚRA RUDOLFOVÁ
                                                 

    P.S. Pokud jste výstavu Obrázky pro radost neviděli v Brně, mám pro vás dobrou zprávu. Tuto výstavu si můžete od l. dubna do 30. října – tedy po celou návštěvnickou sezonu – prohlédnout ve velké výstavní síni Státního zámku Lysice.