Jan Kupecký a Jiří z Poděbrad

Nové výstavy v Moravské galerii

22.11.2014 17:45

    Český malíř Jan Kupecký (1667–1740) náleží k nejpřednějším portrétistům své doby. Vychoval řadu žáků, zaměstnával pomocníky. Jeho díla jsou i dnes předmětem obdivu a vyhledávána kupci. Jeho autorství se předpokládá u stovek obrazů, ve skutečnosti mnohé z těchto děl jsou kopiemi od jeho žáků. V aukčních síních proto díla, u nichž autorství mistra není jisté, představují plátna: Jan Kupecký – okruh.

    V Místodržitelském paláci se v době od 13. listopadu 2014 do 17. května 2015 otevírá návštěvníkům výstava Kupezky, mistr a jeho okruh. Prezentovány jsou obrazy jeho současníků, z nichž nejeden pro mistra pracoval, byl jeho žákem. Zastoupen je samozřejmě i Kupezky (tak se sám podepisoval).

    Jeho umělecká dráha je spojena s řadou míst v Evropě. Z Čech rodiče odešli pro svou víru, budoucí významný evropský malíř se narodil pravděpodobně v Pezinoku. Jako mladý, nadaný umělec působil ve Vídni, pak v řadě italských měst, načas byl malířem u vídeňského dvora, pracoval pro knížete Lichtenštejna. Zavítal i do Prahy a Karlových Varů, kde portrétoval cara Petra Velikého. Umění barokního portrétu Kupeckého, který se soustředil na obličej při vyjádření psychologie postavy, je obecně uznávané, uvádí se dokonce, že zde předčil i Rembrandta.

    Výstava v přízemí Místodržitelského paláce v devíti tematických oddílech nabízí 39 obrazů z českých a slovenských sbírek, v jedné části díla Kupeckého.

    Souběžně byla 13. listopadu otevřena v Kabinetu Místodržitelského paláce výstava „Poděbradský mýtus. Jiří z Kunštátu a Poděbrad v českém umění 19. století.“ Osobnost „Husitského krále“ byla významným symbolem pro českou společnost v období národního obrození. Výraz jeho kultu se odrazil i ve výtvarném umění. Na výstavě konané ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v rámci projektu „Rok pánů z Kunštátu“ jsou prezentovány tři nejvýznamnější malířské realizace z 19. století: skica M. Alše ke známému obrazu Setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem, Brožíkova studie k obrazu zvolení králem a model B. Schnircha k pomníku krále Jiřího v rodných Poděbradech.

    Výstava potrvá do 22. února 2015.  (št)

 

Foto: Petr Michl