Nejen o hokeji a sportu

    V druhé půli roku 2011, tedy v prvé polovině hokejové sezony se na pultech knihkupectví objevila kniha, která oslovila zejména pamětníky slavné éry brněnského hokeje. S názvem Kometa. Příběh hokejového klubu vydalo brněnské nakladatelství JOTA reprezentativní publikaci přibližující slavnou historii, legendy brněnského hokeje i důležitá chronologická data a výsledkové listiny. Při slavnostním křtu, který se konal v průběhu hokejového souboje Brna s Plzní, přítomné hokejové legendy asi hrou svých následovníků a konečným výsledkem nadšeny příliš nebyly. Kometa za mocného povzbuzování fanoušků bojovala, nakonec však ztratila zápas prakticky vyhraný. Nic nenasvědčovalo, že by mohla navázat na slavnou minulost.

    Netrvalo dlouho a tentýž tým v play off s neuvěřitelným nasazením a s maximální kázní při dodržování stanovené taktiky deklasoval favority. Snad jen zranění, únava a málo štěstí v závěrečných soubojích ho připravily o zlato. Možná k úspěchu přispěla i publikace o dávné slávě. Hokej je nejen sportem, ale i kulturním fenoménem, a tak Brno hokejem opět žije.

    Sport i hokej jsou také oblastí, do níž vstupuje politika. Stačí vzpomenout utkání našich reprezentantů s týmem Sovětského svazu. Dosud v čerstvé paměti jsou vítězství v roce 1969 a nadšení na náměstích, záminka k tvrdé represi tehdejšího režimu.

    Tehdy již generace Vlastimila Bubníka, která smolně nedosáhla na světové zlato, nehrála. Ještě před ní tu však byla vůbec první „zlatá reprezentace“ s jádrem z pražského klubu LTC. Asi největší z legend tehdejších dvojnásobných mistrů světa byl brankař Bóža Modrý. Vykonstruovaný monstrproces s hokejovými reprezentanty z roku 1950 je dnes již obecně znám. Příběh Ing. Modrého, který byl obviněn ze špionáže a odsouzen k patnácti letům vězení, zpracoval na základě dobových materiálů a vyprávění dcery slavného hokejového brankaře rakouský spisovatel Josef Haslinger. V roce 2011 za román Jáchymov získal cenu Rheingau Literatur Preis. Letos vyšel překlad v nakladatelství JOTA. Sport a hokej lze vnímat jako kulturní fenomén i politikum, především by však měl být a zůstat právě sportem.

 

Jáchymov

    Bóža Modrý (1916–1963), první z galerie velkých českých hokejových brankařů, byl dvojnásobným mistrem světa a oporou naší první „zlaté“ reprezentace. V roce 1950 bylo mužstvu znemožněno zúčastnit se mistrovství světa v Anglii. Roztrpčení hráči si v uzavřené společnosti nebrali servítky v hodnocení komunistického režimu. Zásahem Státní bezpečnosti byli zadrženi, pak odsouzeni k vysokým trestům. Modrý, který již dříve reprezentaci ukončil, byl zatčen později. Za údajnou špionáž dostal nejvyšší, patnáctiletý trest. K amnestii došlo po pěti letech, práce v uranových dolech však Modrému podlomila zdraví a vedla k předčasnému úmrtí.

    Osudu legendárního brankáře je věnován román Jáchymov Josefa Haslingera, vydaného letos v překladu nakladatelstvím JOTA. Rakouský autor, který vycházel ze vzpomínek dcery B. Modrého a z dobových dokumentů za něj získal v roce 2011 knižní cenu Rheingau Literatur Preis. Román uvozuje setkání dvou emigrantů z někdejšího východního bloku v Jáchymově. Majitel nakladatelství, který před lety opustil NDR, přijíždí za lázeňskou léčbou a setkává se s Češkou v místě, které osudově zasáhlo do života jejího otce a celé rodiny. Nakladatel ji vybízí, aby příběh sepsala. Odtud se odvíjí beletristicky zpracovaný rámec lemující spíše reportážně vedený popis reálných událostí z padesátých let. Pro čtenáře z německy mluvících zemí je obsah knihy asi více šokující mrazivě absurdními reáliemi období českého stalinismu, než pro českého, který je s případem hokejových reprezentantů obeznámen. I pro toho je však román pohledem rakouského autora zajímavou knižní nabídkou. Zvláště lze doporučit mladým čtenářům, pro něž je nepříliš vzdálená minulost obdobím málem prehistorickým.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK