Návraty Moravkoslezského kruhu

29.03.2014 22:15

    Nezdolný brněnský Moravskoslezský kruh, dříve občanské sdružení, podle nového občanského zákoníku spolek, který se dnes věnuje práci v sociální sféře, vydal v březnu dvě vcelku útlé knížky. Jedna se jmenuje Zameteno a druhá Gorkij. Vrací se jimi do let, kdy působil na poli kulturně-společenském.

    ZAMETENO je vzpomínka na desetiletí, v němž Moravskoslezský kruh vydával nejprve časopis Bariéry, což trvalo pět let, a pak na časopis Konec konců, který se dožil téhož věku. Antonín Hošťálek a Ladislav Vencálek se spolupracovníky, kteří obě tiskoviny připravovali, vyzvali kmenové autory a přispěvatele, aby se rozvzpomněli na dobu, kdy se ještě vydávaly tištěné časopisy a napsali svůj poslední příspěvek... Téměř dvacítka autorů poslechla, a tak můžeme číst čtenářská vyznání Fedora Gála, Vladimíra Fuxe, Marcely Kašpárkové, Josefa Války, Jany Soukupové, Jardy Štěpaníka, Petra Pelčáka a dalších. Aby měla knížka nějakou kostru a myšlenky autorů se nerozbíhaly daleko široko po luzích literárních, měli autoři mimo jiné napsat, jak se mají, co dělají a co je zavedlo do oněch luhů – tak vznikla knížka vzpomínek a drobných esejů – a věřte, že v době současné, kdy se v médiích nepřetřásá téměř nic než každodenní politikum a všeobecné napětí, jsou balzámem na duši ty drobné črty, v nichž se autoři vracejí k prvním knížkám a prvním autorům, i k úvahám o smyslu a významu literatury v dnešní době. V závěru knížky je nezvyklý rejstřík – seznam vzpomínaných autorů a knížek, z nichž mnozí a mnohé už jsou téměř zapomenuti – ale díky této knížečce aspoň na chvíli ožívají – a třeba mohou být i vodítkem pro mladé, v dnešní nepřeberné škále titulů úrovně nejrůznější. Knížku Zameteno doplňují kresby Jana Steklíka a můžete si ji koupit za 110 korun v Akademii na náměstí Svobody v Brně, nebo půjčit v některé z ústředních knihoven.

    Druhá knížka z produkce Moravskoslezského kruhu má stručný název GORKIJ. Autor Antonín Hošťálek v úsporných, ale hutných kapitolkách provází čtenáře životem i dílem tohoto ruského velikána – na otázku co ho k tomu přimělo, konstatuje: „Gorkého jsem objevil v sedmnácti. Prorazil krunýř samoty, který jsem si kolem sebe jako puberťák vybudoval – objevil jsem spřízněnou duši, a pak jsem ho poznával stále víc a zjistil jsem, jak velký je to autor. Dnes se o něm píše, jako o sluhovi Stalina, což je holý nesmysl.“ A to se autor snaží doložit událostmi z Gorkého života, jeho slovy, slovy jeho souputníků literárních i těch, kteří procházeli jeho životem. Čtenáře překvapí a udiví šíře a hloubka postřehů, které na malé ploše dokážou plasticky vykreslit život bouřliváka Gorkého v čase carského Ruska i v sevření Stalinovy náruče... Autor říká, že podklady a materiály ke knížce i odvahu k jejímu sepsání sbíral téměř rok a děkuje přitom prof. Ivo Pospíšilovi z Masarykovy univerzity, který ho navigoval k některým vzácným materiálům. I tuto knížku najdete v brněnské Akademii, je za devadesát korun, též v internetových knihkupectvích a v knihovnách.  (lav)