Návraty Jiřího Bulise

20.10.2014 16:50

    Město Blansko pro je Brňana v podstatě výchozím místem k výletům do Krasu, jinak se našinec o tamním životě moc nedozví, však máme svých starostí dost. Nicméně, spojení obou měst je téměř každodenní, nejen silnicí plnou táhlých zatáček, v tuto dobu podzimně laděných, ale i vzájemným prolínáním kulturních a sportovních aktivit. Z Blanska co chvíli jezdí do Brna autobus s návštěvníky brněnských divadel, anebo – například – počátkem září se v Blansku konala celostátní soutěž Dívka ČR, určená především sportujícím děvčatům, a tak tu byly k vidění mladé dívky všech věkových kategorií a všech sportovních odrůd a mnoho jich z Brna (nejpůvabnější byla seznána sedmnáctiletá studentka znojemského gymnázia). Z Blanska taky jezdí do brněnských škol desítky studentů, a mezi nimi Kateřina Reichová. Studuje operní zpěv, je v 6. ročníku brněnské konzervatoře a zamilovala se do Jiřího Bulise.

    Jiří Bulis je hudební skladatel původem ze severních Čech – narozený v Chomutově v roce 1946, v Brně se však zabydlivší a zde vystudovavší Pedagogickou fakultu, a též skladbu na JAMU. Jako skladatel a příležitostný herec stál u počátků divadelní slávy Divadla na Provázku a HaDivadla, napsal hudbu pro první kusy Boleslava Polívky, hudbu k filmům Juraje Jakubiska a Věry Chytilové a mnoho dalšího a mezi tím i několik stovek písní. Zahynul v roce 1993 na dálnici mezi Prostějovem a Olomoucí. A z oněch mnoha písní si Kateřina Reichová vybrala desítku a se svými kamarády, hudebníky z konzervatoře a s blanenským divadelním souborem Kolárka je představila v blanenském divadle Kolotoč, které sídlí v Základní umělecké škole na Kollárově ulici, v č. 8.

    Sál byl naplněný, a citlivým projevem Kateřiny Reichové dojatý, neboť se jí podařilo vystihnout jak tesknou náladu Bulisovy hudby, tak humor, který byl nedílnou součástí Bulisova života i tvorby. Podkladem pro její zpívání byla aranžmá Dady Klementové, pedagožky JAMU, a úpravy Jana Beránka-Daleckého, který sesbíral, uchoval a pomohl k vydání podstatné části Bulisovy písňové tvorby v albech Tiché písně, Hosté na zemi a Věci. Stesk a humor – zdánlivě si odporující stránky života Jiřího Bulise – zaujaly mladou interpretku Kateřinu Reichovou natolik, že se rozhodla napsat o Jiřím Bulisovi svou závěrečnou práci na konzervatoři. Nejméně to si ovšem Jiří Bulis zaslouží. Zasloužil by si víc – ale zatím jsem neviděl a neslyšel některého ze známých zpěváků, který by jeho písňovou tvorbu zařadil do svého repertoáru. Ony jsou to totiž písničky, které mají nejen nesnadnou hudební podobu, ale potřebují také odpovídající podání – text je podstatný. Pro mne je ale podstatné, že se k Bulisově tvorbě vrací generace nejmladší.

LADISLAV VENCÁLEK