Výstava Osobnosti II v Křížové chodbě Nové radnice v Brně

Nahlédnutí do fotoreportérova archivu

08.09.2017 11:15

    Brněnský novinář a fotoreportér Otto Ballon Mierny opět vystavuje. On vlastně pořád něco vystavuje. Od roku 1994, kdy poprvé prezentoval stovku svých fotografií z uprchlických táborů v zairské Gomě, uspořádal několik dalších zajímavých výstav – Irák 2003, Česká armáda v mírových misích, Gymnastika, Extremismus, Setkání kultur…

    Loni se v jeho hlavě zrodil projekt OSOBNOSTI. Ve svém bohatém archivu vyhledal záběry předních, ale i méně známých umělců, vědců, politiků, spisovatelů, hudebníků, dramatiků či válečných veteránů. Nechyběly ani zahraniční osobnosti, které naši republiku navštívily, nebo zde nějaký čas působily. Některé portréty jsou staré desítky let. Negativy vyčistil, náležitě upravil a vytvořil z nich fotografie formátu 60 x 50 centimetrů. „Starší záběry byly pořízeny převážně klasickou technikou na kinofilm, proto jsou černobílé. Obrázkům to přidává na dramatičnosti. U mnohých mám však v archivu i barevnou verzi,“ říká autor. K historickým fotografiím připojil i novější záběry vytvořené moderní digitální technologií… a takto vzniklý ucelený soubor představil loni v listopadu v Rakouském institutu v Brně. Pak už se jen čekalo, jak výstavu přijmou návštěvníci. Zájem byl mimořádný. Výstava Osobnosti I vzápětí putovala z Brna do Kuřimi a Kyjova.

    Na „jedničku“ nyní navazuje „dvojka“ – výstava Osobnosti II v Křížové chodbě Nové radnice v Brně. Fotografií postupně přibývá. Stále přicházejí návrhy, aby Otto někoho vyfotografoval, protože obrázek té či oné osobnosti by neměl v souboru chybět. V době, kdy pracoval v České tiskové kanceláři (1994–2004), bývalo dobrým zvykem pořídit při každé příležitosti i portréty významných lidí, kteří se akce zúčastnili. „Takové fotografie se mohou vždycky hodit, proto jsme je od fotoreportérů vyžadovali,“ zdůraznil na vernisáži emeritní šéfredaktor obrazového zpravodajství ČTK Dušan Veselý. Nyní se opravdu hodí. Mnozí lidé už nejsou mezi námi; jejich fotografie nám je navždy připomínají…

    Mezi čtyřicítkou vystavených portrétů tentokrát nechybějí Nicholas George Winton, Magdalena Kožená, Ladislav Pilka, Ivan Ruller, Miroslav Stingl, Marta Kubišová, Josef Zimovčák, Iva Bittová, Miroslav Zikmund, Soňa Červená, Slavomír Bartoň, filmový představitel Vinnetoua Pierre Brice… To jen namátkou.

    Je dobrým zvykem, že Otto Ballon Mierny zve na vernisáže i osobnosti, které před časem zvěčnil na svých fotografiích. Představí je, oni sami o sobě něco řeknou, pohovoří s návštěvníky. Na výstavu Osobnosti I přišli bývalý pilot 310. stíhací perutě RAF ve Velké Británii generál Emil Boček a zpěvák Laďa Kerndl, v Kyjově nechyběl místní charismatický rodák Jiří Dlouhý. Tentokrát přijali pozvání Antonín Malach a Stanislav Gazdík. Oba jsou vojáci, oba pamětníci, jen se každý narodil do jiné doby.

    Antonín Malach (90) odjel ve svých 27 letech na tříměsíční kontrolní misi OSN pro příměří na nejvíce střeženou hranici světa, mezi rozdělenou Koreu. Zůstal tam celý rok, dokonce se osobně setkal s Kim Ir-senem. Stanislav Gazdík (47) je sportovec tělem i duší. Patnáct let strávil ve speciální jednotce francouzské cizinecké legie, zúčastnil se bojových misí v Africe, ale také v bývalé Jugoslávii, Makedonii či Kosovu. Jako parašutista má na svém kontě téměř 1 300 seskoků. Nyní vede mezinárodně uznávanou organizaci International Association Operational Defence Group (IAODG) zabývající se výukou profesní sebeobrany. Na vernisáži se představil i jazzový kytarista Milan Kašuba (77), skladatel, hudební pedagog, dvojnásobný vítěz Kroměřížského jazzového festivalu. Mistr svého oboru. Jeho hra nás doslova uchvátila.

    Do prostoru Křížové chodby lze umístit jen asi 40 fotografií, zatímco ostatní bohužel zůstávají v bedně v zákulisí. Autor proto slíbil, že výstavu v průběhu jejího trvání (8.–29. září 2017) dvakrát obmění, aby si zájemci mohli prohlédnout mnohem více portrétů. Výstava je opět putovní; v závěru října se přesune do Znojma a poté i do dalších míst naší republiky.

    Není žádným tajemstvím, že Otto Ballon Mierny už vybírá fotografie pro „trojku“ – výstavu Osobnosti III. Máme se na co těšit.

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor

 

Účastníky vernisáže pozdravili váleční veteráni Antonín Malach a Stanislav Gazdík.

 

>>><<<

 

O výstavě Osobnosti I jsme psali zde:

www.brnozurnal.cz/z-kultury/zrodil-se-projekt-osobnosti