Na lysickém zámku mají kousek Itálie

31.07.2017 21:50

    Titulek je pravda trochu zavádějící, ale hned ho vysvětlím. V neděli 30. července 2017 začala na Státním zámku v Lysicích prázdninová výstava obrazů brněnské výtvarnice a architektky Magdaleny Říčné. Po praxi reklamního výtvarníka a projekční činnosti se od roku 1990 převážně věnuje propagační grafice. Souběžně se zabývá volnou tvorbou a knižní ilustrací. Její výtvarná práce často souvisí s architekturou, upravuje například interiéry liturgických prostor.

    Lysickou výstavu nazvala Magdalena Říčná „Kousek Itálie“. Náměty pro své obrazy hledala především v Toskánsku. Kraji, pro který jsou typická nejen kamenná města na kopcích a renesanční paláce, ale také aleje cypřišů, šnůry vinic i olivových hájů. To vše najdeme na autorčiných obrazech.

    „Byli jsme s přáteli ve střední Itálii na jaře loňského roku. Jako vždy jsem si dělala skici s tím, že se jednou vrátím k jejich zpracování formou akvarelu. V srpnu postihlo tento kraj silné zemětřesení. Zmíněná tragická událost mě přiměla k tomu, abych svůj úmysl splnila co nejdříve. Chtěla jsem alespoň na papíře uchovat zvláštní a podmanivou krásu Toskánska, které mě doslova okouzlilo,“ řekla při vernisáži výstavy Magdalena Říčná. Na jejích obrazech je toto okouzlení znát. Technika akvarelu jí dovoluje i na velké ploše využít jak syté, tak i tlumené barevnosti, hry světel a stínů. Maluje jemnými tahy na bílý papírový podklad, praxe architektky jí usnadňuje kompoziční vyváženost.

    Vernisáž proběhla v neděli odpoledne na zámeckém nádvoří. Výstavu poeticky uvedla Kristina Černá, k příjemné letní náladě přispělo Zpěvné trio, zahráli Luděk Běták, Robert Kulísek a Pavel Trkan.

    Kousek Itálie můžete vidět v  renesančním salonku Státního zámku v Lysicích do 31. srpna. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

VĚRA RUDOLFOVÁ