Moravské hudební rody opět na vlnách Českého rozhlasu Brno

11.06.2013 16:50

    Posluchačsky úspěšný rozhlasový seriál pianistky, hudební pedagožky a publicistky Věry Lejskové Moravské hudební rody se vrací do programu Českého rozhlasu Brno. Premiéru měl v letech 2005 a 2006. Jeho repríza začala v neděli 9. června 2013 v 18.30 hodin, pokračovat bude o následujících nedělích vždy ve stejném čase. Ve 30 dílech mapuje nejen známé rody, ale i ty, na které se už poněkud zapomnělo, i když jejich umělecký odkaz není o nic méně významnější a nachází i na prahu třetího tisíciletí vděčné posluchače mezi zájemci o hudební tvorbu.

    První odvysílaná půlhodinka byla věnována rodu Ardaševových. Seriál je seřazen abecedně, aby byla zachována významová neutralita. Skutečně zasvěcené je průvodní slovo Věry Lejskové (1930), která byla svědkyní mnoha významných hudebních událostí v Evropě, ale byla také svázána osobním přátelstvím s četnými dnes už legendárními osobnostmi hudebního dění z řad skladatelů a interpretů v České republice i v zahraničí.

    Hudební dramaturg Českého rozhlasu Brno Jan Hlaváč doprovodil celý seriál ukázkami, jejichž výběr označil jako „opravdové dobrodružství“. V rozhlasovém archivu hledal a ve většině případů úspěšně nacházel k těmto osobnostem mnohdy velmi vzácné dokumentační a hudební nahrávky. Posluchače provede napříč žánry od hudby klasické přes soudobou až k hudbě taneční a populární, která se v mnoha případech stává díky době svého vzniku už také klasikou.

    Úvodní znělkou celého seriálu, vítající posluchače v každém z následujících nedělních podvečerů na vlnách Českého rozhlasu Brno, je klavírní skladbička Pojďte s námi z cyklu Leoše Janáčka Po zarostlém chodníčku.

BOHUMIL HLAVÁČEK