Miroslav Štolfa vystavuje v IBC

10.11.2014 19:10

    Brněnská Galerie v IBC v ulici Příkop 4 se specializuje na výstavy i nabídku děl předních, zejména brněnských a moravských výtvarných umělců narozených v prvé půli 20. století, dnes tedy nejstarší generace. Realizovány jsou jak přehlídky děl jednotlivých umělců, tak výstavy skupinové, kolektivní. V pěkné galerii, ve zrekonstruovaném prostoru 1. patra paláce, měli návštěvníci možnost zhlédnout tvorbu (včetně té z posledního období) Miroslava Netíka, Zdeňka Macháčka, Miroslava Šimordy, Miroslava Štolfy, Inez Tuschnerové, Vladimíra Svobody a dalších, i díla již nežijících: Antonína Čalkovského (1933–2005), Jiřího Hadlače (1927–1991), Dalibora Chatrného (1925–2012), Karla Veleby (1931–2012) a dalších. Výstavy vyvolávají tradičně značný zájem příznivců výtvarného umění již proto, že dávají možnost prohlídky i koupě děl autorů, jejichž kvalitu ověřil čas. Vyskytnou se i práce z let označovaných jako „zlatá šedesátá“, ve kterých Brno pulzovalo výrazným kulturním děním.

    Zatím poslední z řady výstav Galerie v IBC přináší pastely Miroslava Štolfy. Významný malíř je znám jako autor pláten, často rozměrných, na nichž od původního osobitého výtvarného průniku do světa jemu blízké techniky, postupně přešel k brilantní abstrakci.  Štolfovy kompozice s citlivou vyvážeností tvarů s barevnosti vedou zrak vnímajícího pod povrch bezprostředně vnímané abstraktní krajiny, odkrývají další rozměry, vtahují do duchovního světa tvůrce.

    Štolfa se stejně jako malbě dlouhodobě věnuje pastelu (někdy i na velmi malém prostoru), přitom při samozřejmé preciznosti se stejným uměleckým účinkem. Jeden z předních současných malířů udivuje stálou aktivitou, tvůrčí silou, dílem, které oslovuje osobitou imaginací. Štolfovy pastely dokonalostí zpracování a výtvarnou krásou jsou i zajímavou nabídkou pro toho, kdo se rozhoduje o koupi umělecké kvality a v možnostech jeho peněženky není koupě velkého plátna.

    Vernisáž proběhla 4. listopadu. Výstavu možno navštívit do 28. listopadu. Galerie je otevřena v pondělí až pátek od 11 do 17 hodin.  (št)

 

Foto: M. Netík