Jiří Bulis hraje a zpívá na scéně Národního divadla Brno, v Redutě

26.06.2017 19:45

    Bez přestávky, v půldruhahodinovém bloku znějí z jeviště divadla Reduta milé, nevtíravé písně předčasně zesnulého skladatele, hudebníka a klavíristy Jiřího Bulise. Zemřel po autonehodě v roce 1993 ve věku 46 let. Žádná z jeho písní se nestala hitem, přesto měl své početné obecenstvo a posluchače. Dramaturgie první brněnské činohry tuto zajímavou osobnost vrací do dnešní doby.

    Složil hudbu pro většinu inscenací Bolka Polívky, Arnošta Goldflama a Iva Krobota v 70. a 80. letech, skládal i filmovou hudbu. Národní divadlo Brno uvedlo 9. června v české premiéře inscenaci sestavenou z obrazů Bulisova života. Scénář napsala Bulisova dcera, dramaturgyně Lucie Dlabola Bulisová, využila otcovu korespondenci, vzpomínky a samozřejmě písně, které interpretovali herci a klavírista (rovněž úspěšný skladatel) Zdeněk Král. Název je pro nezasvěcence trochu zavádějící – Drazí v Chomutově. Bulis coby chomutovský rodák a brněnský občan začínal své dopisy domů právě tímto oslovením. Všichni diváci pravděpodobně nepochopí všechny narážky ze skladatelova života, to však inscenaci nijak nesnižuje. Poznáváme Bulisův svérázný, někdy až trochu „ujetý“ humor, především však ožívají jeho půvabné šansony, které se v Bulisově autentické interpretaci zachovaly jen ve zlomku. I když jeho hudbu využívají i současná divadla, nepatří tento skladatel bohužel mezi obecně známé postavy. Proto také Národní divadlo Brno zařadilo Drahé v Chomutově jako druhou část svého projektu Spílání Brnu věnovanému opomíjeným tématům i osobnostem kultury.

    Divák se v Redutě příjemně baví, zjevně si užívají i herci – Michal Bumbálek, Dušan Hřebíček, Martin Veselý, hostující Barbora Milotová, Klára Vojtková, Marta Zaoralová, Ján Sedal. Všichni, včetně Zdeňka Krále, jenž hraje Bulisovy šansony na piano v působivé původní verzi, se střídají v roli Bulise. Někteří napodobují jeho chůzi i řeč. „Všichni jsme trochu Bulis,“ charakterizovala inscenaci režisérka Anna Petrželková před premiérou. V dětských rolích alternuje Martina Kucinová s Annou Menšíkovou, hudebně nastudoval Petr Svozílek. Potlesk zaznívá nejen po písni Jedno jméno v podání Sedala a po písni Hosté na zemi zpívané Bumbálkem. Patří k těm, jejichž texty napsal sám skladatel. Drazí v Chomutově patří k vydařeným inscenacím.  (tr)

 


Klára Vojtková, Zdeněk Král, Martin Veselý (zleva).

Foto: archiv NDB