Ivanovice připravují tradiční krojované bartolomějské hody

19.08.2014 10:10

    Mezi výročními obyčeji a slavnostmi si dodnes zachovávají i v druhém největším městě republiky výjimečné postavení tradiční hody. Potvrzuje to i náměstkyně brněnského primátora Jana Bohuňovská, která oceňuje, že neutuchá zájem o udržování tradic naší lidové kultury, o jejich využívání a včleňování do současného společenského a kulturního života, přidušovaného nynější ekonomickou realitou. Připomíná dodnes živou tradici hodů ve většině brněnských městských částí, a to i v Ivanovicích, kde bydlí a byla i starostkou.

    Ivanovické bartolomějské hody budou letos ve dnech 23. a 24. srpna, a to se vším, co vyžaduje tradice. V sobotu od 12 hodin projde krojovaný průvod stárků a stárek s dechovou hudbou Stříbrňankou ulicemi této brněnské městské části, v 19 hodin následuje udělení hodového práva, pak ivanovická chasa ukáže, že umí tančit českou i moravskou besedu, nebudou chybět ani losování tomboly a půlnoční překvapení. V nedělním programu jsou dopoledne slavnostní hodová mše za doprovodu Sboru věčně mladých z Řečkovic a odpoledne vystoupení cimbálové muziky Fjertúšek z Kuřimi a dětského tanečního oddílu Pampelišky z řečkovického Sokola.

    Jana Bohuňovská oceňuje, že hody jsou integrujícím prvkem, spojujícím všechny generace na venkově i ve městech. Jejich životnost pramení z veřejného zájmu o tuto lidovou slavnost, která se stává záležitostí reprezentativní – se stavěním opentlených májek před obydlími stárek, s hudbou, tancem, poutavou podívanou na krásné kroje a bohatým pohoštěním. Hody také přispívají k upevňování vztahů rodáků a starousedlíků s novými sousedy. To jsou poznatky nejen z Ivanovic, ale i z Líšně, Komína, Tuřan, Brněnských Ivanovic, Dvorsk, Holásek, Chrlic, Řečkovic, Medlánek, Jundrova, Kohoutovic, Bohunic, Žebětína, Bystrce, Židenic, Slatiny, Bosonoh, Jehnic, Ořešína, Soběšic, Obřan, Starého Lískovce, Nového Lískovce, Kníniček a nově i z Vinohrad.

    V Ivanovicích pořádaly první poválečné hody místní ženy, nesly název mladé a uskutečnily se na sokolském hřišti 5. srpna 1945. O rok později to už byly hody staré, václavské, a jejich pořadateli byli sokolové a hasiči. V polovině padesátých let se hodování přestěhovalo ze hřiště na náves, 28. září 1958 měli ivanovičtí hody družstevní, ale v dalších letech se vrátili k václavským, což trvalo až do září 1964. Pak byla tradice na 27 let přerušena. Obnovena byla v roce 1991. Po létech 2005 a 2006, kdy měli v Ivanovicích jen hodové zábavy, má tato městská část zásluhou Jany Bohuňovské opět své bartolomějské hody se vším, co k nim patří.

BOHUMIL HLAVÁČEK