Festival největší národnostní menšiny v ČR

29.07.2014 08:15

    Závěr nynějšího týdne ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm patří slovenskému folkloru. Ve skanzenu i ve městě se odehraje od 1. do 3. srpna 16. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v ČR Jánošíkův dukát. Jde o jediný menšinový festival v ČR, věnovaný slovenské lidové kultuře.

    Ředitel festivalu Vlastimil Fabišik uvedl, že na festivalu vystoupí více než dvacet souborů a skupin z ČR, které zasvětily svoji činnost slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, špičkové kolektivy a sólisté ze Slovenska a také slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Chorvatska, Srbska i Maďarska. Jiné národnostní menšiny žijící v ČR budou letos zastupovat jako hosté soubory romské, řecké, ukrajinské a rusínské.

    Ve výstavních prostorách skanzenu v budově Sušáku bude od pátku výstava Ze sbírek Turčianskej galerie v Martine. Festival pamatuje na spoluobčany se zdravotním hendikepem, proto především pro ně a jejich kamarády připravil pořad Pesničky bez bariér. Program tradičně obsahuje soutěžní a zábavná pásma, například 14. mezinárodní Mistrovství Valašského království ve stloukání másla. A to se soutěží jmenovců slavného zbojníka – Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa. V Komorním amfiteátru opět ožijí v sobotu v podvečer v programu Od Tatier k Šumave postavy ze slovenských lidových pohádek. Večerní pořad je letos věnovaný východoslovenským regionům Šariš a Spiš. Připravena je i Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce a muzikant Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre) a chybět nebude Malá škola tanců ze Šariša a Spiša (pod vedením pedagožky lidových tanců Marianny Svoreňovej z Košic). Na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci pozorovat mistry lidového řemesla při práci a některou z činností si sami vyzkoušet.

    „Jánošíkov dukát patří v současnosti mezi významné festivaly v ČR. Přijměte pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ pozval veřejnost na víkend do Rožnova 1. místopředseda Obce Slovákov v ČR Peter Lipták.  (vž)