Brno ve znamení Divadelního světa

28.05.2014 10:35

    Pátý ročník festivalu Divadelní svět Brno je doslova za dveřmi, znát je to i v předprodeji, odkud hlásí, že polovina vstupenek na hlavní programovou řadu je již vyprodána. Snad je to tím, že s prodejem vstupenek se letos začalo trochu dřív než v jiné roky, snad programem, který staví na komedii. Uměleckým ředitelem a dramaturgem letošního ročníku je Vlastimil Peška, ředitel divadla Radost, který vyznává a ordinuje divákům smích a zábavu, kterých není nikdy dost.

    Festival ve dnech 6. až 13. června 2014 naplní slavnostně naladěnými diváky nejen všechna městem zřizovaná divadla, ale oživí i centrum Brna vystoupeními pod širým nebem.

    Slavnostní zahájení festivalu se bude konat v pátek 6. června ve 20.30 na nádvoří Staré radnice. V představení Jak se ti líbí? Aneb Mocná Afrodité vystoupí v režii V. Pešky společně herci z brněnských divadel, kteří tak budou současně symbolizovat, že jejich mateřské scény jsou sic do jisté míry konkurenty, především však kolegy a spolupracovníky se silným vědomím sounáležitosti.

    Program je členěn na čtyři části: Kromě hlavní, je tu nabídka „Máme doma“ s ochutnávkou produkce brněnských divadel, „Linie Woody Allen“, jehož osobnost představuje jakéhosi „patrona“ festivalu, byť fyzicky nepřítomného, především však symbol dobré komedie. Těšit se možno na oblíbeného herce Jiřího Lábuse, který vynikl zejména právě v komediálním žánru. V Brně vystoupí ve dvou představeních, počítá se také s autogramiádou.

    Off program bude probíhat na náměstí Svobody, na Moravském náměstí, u kostela sv. Tomáše i v ulicích města. Představí se pouliční divadla tuzemská i zahraniční, prostor dostanou ochotníci, někteří výborní jak skuteční profíci. Vstup volný, třeba však říci, že festival podporovaný statutárním městem Brnem a Jihomoravským krajem pod záštitou primátora města Brna p. Romana Onderky a hejtmana Jm. kraje p. Michala Haška, nabízí vstupenky na všechna představení za skutečně příznivou cenu.

    Zvláštní pozornost zasluhují vystoupení zahraničních divadel. Diváci se nemusejí bát jazykové bariéry, všechna představení jsou titulkována a vstupné je opravdu symbolické.

    Dát dohromady festival takového rozměru, jakým je brněnský Divadelní svět, znamená celoroční přípravu všech zainteresovaných. Kromě již vzpomenutých je třeba jmenovat Turistické a informační centrum města Brna, jehož ředitelka je současně ředitelkou festivalu. Ten je také součástí široce pojatého tradičního konceptu Brno – město uprostřed Evropy.

    Jako každoročně, i letošní pátý ročník Divadelního světa vyvrcholí velkolepou Slavností masek. Tentokrát začne již odpoledne na Moravském náměstí a osloví především děti s rodiči při výrobě vlastních masek. To hlavní tradičně proběhne večer na náměstí Svobody, samozřejmě včetně soutěže o nejlepší masku. Nejvyšší čas dát se do domácí výroby, k návštěvě představení se rozhodnout podle podrobných informací na: https://www.divadelnisvet.cz/ a vstupenky zavčas on-line rezervovat či zakoupit prostřednictvím: www.divadelnisvet.cz/cs/vstupenky nebo osobně v předprodeji TIC či v pokladnách divadel, která jsou spolupořadateli (Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Divadlo Husa na provázku, HaDivadlo, Divadlo Radost).  (št)

 

Autor plakátu: Jiří Eliška