13 – 19 – 33 + gratulace aneb Zasněte se!

23.05.2014 12:35

    Třináct měst stálo u počátku u nás asi nejrozsáhlejšího a svou koncepcí a pojetím unikátního festivalu Concentus Moraviae. Letošní ročník je předjubilejní devatenáctý a nabízí třicet tři koncertů. Třináctka v úvodu vyjadřuje úctu, k těm, kteří stáli u počátku festivalu. Míst v Jihomoravském kraji a na Vysočině, kde se koncerty odehrávají, je dávno více. Letos rovná dvacítka. A k těm třiatřiceti koncertům je třeba dodat ještě jedno pěkné a pestré odpoledne pro rodiny s dětmi.

    Dramaturgem letošního ročníku je muzikolog a skladatel Aleš Březina. V této roli na festivalu 13 měst působí po čtvrté a vždy se jí zhostí zajímavě a s úspěchem.

    Concentus Moraviae je festivalem vždy s  atraktivním a nabitým programem, za kterým přijíždí nemálo návštěvníků z docela slušných vzdáleností. Nejinak tomu bude letos, kdy letošní Březinova dramaturgie je překvapivá, objevná a naditá hudebními událostmi. Festival tentokrát nečekaně spojuje hudební kulturu českou se skandinávskou, konkrétně norskou, a se španělskou. Pojí se tak hudba, která se oproti zemím s dřívější „centrální“ pozicí v hudebním světě, prosadila o něco později, ovšem výrazně a osobitě. Dramaturgický koncept odkrývá překvapivé souvislosti a příbuznost tří evropských na prvý pohled vzdálených zemí a odlišných uměleckých světů.

    Novou tradicí přináší letošní ročník festivalu v podobě rezidenčního umělce, provázejícího festival. Letos jím bude Josef Špaček, virtuózní houslista, koncertní mistr České filharmonie. Představí se ve čtyřech programech. K řadě předních domácích interpretů se připojí i špičkoví hudebníci z Norska a Španělska.

    Letošní ročník festivalu na téma České sny je významnou součástí probíhajícího Roku české hudby.

    Zde je na místě připomenout: před deseti lety pánové Aleš Březina a David Dittrich, hudební producent, ředitel Central European Music Agency, s.r.o. měli sen. Ty mají všichni, tito dva však měli um a již i vlastní zkušenost s jejich uskutečněním. Vznikl výjimečný kulturní projekt České sny k propagaci české hudby při spolupráci evropských regionů.

    Letošní 4. ročník s tématem Národní hudba a identita v měnící se společnosti se jako při svém vzniku opírá o ideje festivalu Concentus Moraviae. České sny se tak letos představí na šedesáti místech v řadě evropských států. Dodejme, že záštitu udělili paní Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle. Slavná pěvkyně, brněnská rodačka je také patronkou festivalu 13 měst. O dění v Brně se trvale zajímá a pomáhá propagaci města a jeho kultury ve světě. Program 13 měst, v němž, co koncert, to hudební lahůdka, se musí letos obejít bez osobní účasti paní Magdaleny. Jak se dozvěděli účastníci tiskovky, do rodiny pěvkyně přibyla k synům holčička. Závěrem tedy upřímné gratulace z Brna.

    Přátelům kultury a hudby, provozované v historických sálech v prostředí hradů, zámků, v kostelích lze jen přát bohatý zážitek, který kvalitní hudba umocněná jedinečným prostředím, nabízí.

    Přiblížit vcelku opravdu výjimečnou nabídku a jen velmi stručně přiblížit program s jednotlivými koncerty a místy konání, by vyžadovalo přílišný rozsah textu. Lépe vyzvednout si tištěný program, třeba přímo na Radnické ulici v Turistickém a informační centru města Brna, nebo nahlédnout do podrobných festivalových informaci na: www.concentus-moraviae.cz.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

 

Vlevo: Z tiskové konference. – Vpravo: Magdalena Kožená.

Foto: Jiří Sláma