Na Mniší horu se právě přestěhovala Africká vesnice

Zoologická zahrada Brno opět oslavuje

03.10.2014 10:05

    Pan Zajíc, Strnad, Vlk, paní Racková, Syslová, slečna Drozdová… Jen vstupte, dnes nic neplatíte. – Tato nebo podobná slova možná uslyšíte 4. října 2014 u pokladny brněnské zoologické zahrady. Bude totiž Mezinárodní den zvířat a všichni nositelé zvířecích příjmení mohou vstoupit zdarma. Sobotní návštěvu by si však neměli nechat ujít ani ti, jejichž příjmení nemají se zvířaty nic společného. Proč? V Zoo Brno budou velké oslavy, letos už potřetí. Po otevření moderní orlí voliéry a průchozí expozice klokanů bude v nejvyšší části Mniší hory zpřístupněna Africká vesnice.

    Jen pro orientaci: Nová expozice se nachází v místě bývalé betonové vyhlídky před výběhem Safari. Všichni, kteří v minulých dnech a týdnech nenápadně nakukovali na staveniště, určitě potvrdí, že zde vznikl nádherný areál. „Do budoucna chceme tento prostor dále rozvíjet,“ říká ředitel Zoo Brno Martin Hovorka. „Výhledově se do Brna vrátí lvi, později gepardi, hyeny a snad i nosorožci a hroši.“ Mimochodem – lvi, kteří z Brna kdysi odešli kvůli nevhodnému prostředí, budou hlídat Africkou vesnici už příští nebo přespříští rok. Vybudovat jejich expozici by nemělo být příliš složité.

    Z vyhlídek Africké vesnice lze pozorovat žirafy, zebry a pakoně, procházet se kolem laguny plameňáků růžových či ostrova lemurů kata. Průchozí voliéru zabydlí početné hejno snovačů rudozobých. V osadě nebude chybět ani drobné africké domácí zvířectvo, například perličky a burské kozy. Do expozice se podařilo nápaditě zakomponovat také více než čtyřicet let starý vodojem. Po úpravách vypadá jako horkovzdušný balon cestovatele, který právě přistál uprostřed domorodé osady.

    Troufám si tvrdit, že Africká vesnice se bude návštěvníkům zoo líbit. Zvláště těm, kteří zatím ještě nenakukovali přes plot, a zavítají sem poprvé. Určitě budou velice překvapeni. Mohou se posadit, odpočinout si, dát si něco dobrého v kavárničce. V sobotu, hned po otevření expozice, je čeká ještě jedna slavnost. Herečka Bára Hrzánová pokřtí žirafu síťovanou (Giraffa camelopardalis reticulata), která se narodila letos v červnu. Její jméno vybrali návštěvníci v hlasování na webových stránkách Zoo Brno. I když pravidla byla naprosto jasná, někteří nehlasovali poctivě. „Umění“ uživatelů počítačů a internetu je na takové úrovni, že se v hlasování objevily i stovky neplatných hlasů. Ty budou samozřejmě odečteny. Dnes už mohu prozradit, že zvítězilo – ale opravdu velmi těsně – jméno Naomi.

    Návštěva Africké vesnice i křtu malé žirafy bude určitě nevšedním zážitkem. Návštěvníci se mohou těšit na africké rytmy v podání skupiny Mbunda Afrika (Africké bubny), ale také na ochutnávku exotické kuchyně afrických domorodců. Co byste říkali třeba cvrčkům na másle nebo červům v čokoládě?

Noví obyvatelé – plameňáci a snovači

    Od minulého týdne jsou novými obyvateli zoo plameňáci růžoví (Phoenicopterus roseus). Tito ptáci patří k velmi křehkým druhům a jejich převoz bývá vždy rizikový. Transport pěti jedinců ze Švédska a tří ze Zoo Liberec proběhl zcela bez problémů. Po prvních čtyřech dnech v nové expozici začali přijímat standardní potravu a v dalších dnech po otevření si budou pomalu zvykat na větší pohyb návštěvníků kolem jejich expozice. „Plameňáci tvoří velké kolonie a s velikostí hejna roste i jejich reprodukční úspěšnost. Optimální pro začátek je mít alespoň dvacet jedinců, proto hejno postupně rozšíříme,“ vysvětluje kurátor ptáků Petr Suvorov.

    Víte, proč plameňáci mají tak neobvyklou růžovou barvu? Získávají ji z potravy. Díky mohutnému zahnutému zobáku dokáží filtrovat vodu v poloze hlavou dolů a získávat z ní řasy a drobné živočichy, které zachycují na jazyku. Plameňáci takto nabírají a filtrují vodu až dvacetkrát za minutu, takže přijmou velké množství řas a korýšů, obsahujících karotenoidy. Tyto pigmenty pak zbarvují jejich peří do růžova.

Africká vesnice přivítá v sobotu 4. října 2014 první návštěvníky.  (Foto: Jiří Smutný)

    Jak už bylo řečeno, voliéru v Africké vesnici zabydlí snovači rudozobí (Quelea quelea), kteří dorazili v polovině září ze západu Nizozemska. Bude to jedno z nejpočetnějších hejn v evropských zoologických zahradách. Ptáci pocházejí od soukromého chovatele, právě se aklimatizují. „Veterinární pravidla jsou přísná, návštěvníkům bude umožněno procházet expozicí až po několika týdnech. Přítomnost lidí krátce po transportu je pro zvířata vysoce stresová,“ dodává Petr Suvorov.

    Snovači jsou drobní ptáci podobní našim vrabcům. Žijí v subsaharské Africe a patří k nejhojnějším volně žijícím opeřencům. Jejich počet v přírodě lze odhadnout na 1,5 miliardy. Hnízdí ve velkých koloniích. Samci pletou hrubý základ vejčitých hnízd ze stébel trav, samice poté základní konstrukci ohodnotí a po páření spolu se samcem dokončí.

>>><<<

    Do zoologické zahrady na Mniší horu každoročně zavítá velká spousta návštěvníků. Letos už jich bylo 240 tisíc, a dalších 20, možná i 30 tisíc ještě přijde. Meteorologové na sobotu slibují vcelku příznivé počasí. A kdyby přece jen spadla nějaká kapka, nejsme z cukru… Proč tedy nezajít do zoo? Já přijdu určitě. A k tomuto povídání odpoledne připojím i pár aktuálních obrázků. Na viděnou v sobotu 4. října ve 14 hodin Africe!

JAROSLAV BOBEK

 

Aktualizováno:
04.10.2014 16:45

Herečka Bára Hrzánová popřála žirafí slečně Naomi, aby byla hebká, svěží, žádoucí a veselá. S gratulací přispěchal i primátor města Brna Roman Onderka.

O exotickou kuchyni byl až překvapivě velký zájem...  (Foto: autor)