Vánoční dílny, 3D filmy, e-shop, připraveny jsou i nové exponáty

Zábavní vědecký park VIDA! slaví narozeniny

04.12.2015 10:25

    Ve VIDA! science centru jsem byl poprvé v závěru listopadu 2014, těsně před zahájením provozu. Tenkrát jsem napsal, že pavilon D brněnského výstaviště se proměnil v unikátní království zábavy a vědy. Na této myšlence rozhodně nehodlám nic měnit. Uplynul rok a veškeré záměry se podařilo splnit. Lukáš Richter, ředitel příspěvkové organizace, která VIDA! provozuje, i jeho nejbližší spolupracovníci zářili na tiskové konferenci spokojeností. Máme za sebou první rok, a máme co slavit! – zaznělo hned v úvodu.

    Uplynulých dvanáct měsíců nejlépe charakterizují čísla. Do zábavního vědeckého parku VIDA! přišlo více než 225 000 návštěvníků. Zhlédli 1 500 představení s nejrůznějšími pokusy. Pro školy bylo připraveno dalších 1 700 speciálních programů. Připočítat musíme i 30 externích akcí mimo budovu VIDA! (v Pasohlávkách, na hradě Veveří i jinde), dvanáct příměstských táborů, čtyři dočasné výstavy (dvě jsou stále ještě k vidění), ale také nespočet hodin oprav interaktivních exponátů. Není divu, že občas se něco pokazí. Pracovníci VIDA! návštěvníkům doporučují, aby se dotýkali exponátů, aby nové poznatky objevovali pokud možno všemi smysly, nejen očima. Expozice jsou neustále v plném provozu, bez pravidelné údržby a renovace se neobejdou.

    „Kdybychom za sebe dali všechny vstupenky našich návštěvníků za první rok fungování VIDA! centra, naměříme devatenáct kilometrů. To je cesta okolo celé Brněnské přehrady,“ říká Lukáš Richter. „Dnem s nejvyšší návštěvností byl 29. říjen 2015, kdy k nám za hravou vědou dorazilo 2 727 osob.“ Zajímavé jsou i údaje o spotřebě chemikálií nezbytných pro představení se zábavnými pokusy: 1 835 litrů tekutého dusíku a 1270 kilogramů suchého ledu za rok. Ředitel uvádí další zajímavé přirovnání: „Kdyby se všechen tento tekutý dusík změnil na plyn, dýchal by ho jeden člověk přibližně pět a půl roku.“

    Do druhého roku vstupuje VIDA! s novinkou – v Divadle vědy bude návštěvníkům promítat 3D filmy. Jako první je na řadě úspěšný hlodavčí western Pidiobři (Tiny Giants 3D) režiséra Marka Brownlowa z produkce BBC. Po skončení tiskové konference jsme se na film s chutí podívali. Je to vskutku unikátní dílo, s určitostí mohu tvrdit, že návštěvníkům se bude líbit. Velkolepá bitva a hrdinské činy malého čipmanka a křečka prériového získaly obrovskou přízeň diváků. „Můžete se těšit na čtyřicet minut plných napětí, roztomilých scén i dojemných okamžiků ze skutečného života hlodavců. Jedinečné záběry doplněné zdařilým dabingem Jiřího Lábuse nadchnou děti i dospělé,“ vysvětluje programový manažer centra Sven Dražan. Na portálu ČSFD film získal neuvěřitelných 96 procent spokojených diváků.

    O nedělích VIDA! nabízí už tradičně speciální programy pro rodiny s dětmi. Během prosince se mohou těšit na netradiční vánočně laděné vědecké dílny. Budou mít možnost napsat Ježíškovi dopis neviditelným písmem nebo si vyrobit prskavku, která hoří i pod vodou. Jednu takovou jsem dostal na tiskovce, předvedu ji doma pod vánočním stromkem. Už se těším, jak budou všichni koukat. A ještě něco. Víte, že vánoční ozdoba se dá vyrobit i z krystalů minerálu boraxu? „Krystaly porostou z roztoku několik hodin, možná i přes noc,“ říká Sven Dražan. „Celý proces vzniku originální vánoční ozdoby je tedy možné sledovat a třeba se i něco nového dozvědět.“

    Na pondělí 21. prosince VIDA! připravuje pokus o rekord ve výrobě nejdelšího vánočního řetězu z Möbiových pásek, vše pod dohledem agentury Dobrý den z Pelhřimova. Pokud nevíte, jak Möbiova páska vypadá a co s ní lze dělat, přijďte se podívat mezi 10. a 17. hodinou na náměstí Svobody. To bude určitě lepší, než kdybych to tady podrobně popisoval.

    „První rok života je vždy těžký, ale v případě zábavního vědeckého centra se ukázalo, že jsme vsadili na dobrý nápad. Desítky tisíc spokojených dětí, desítky tisíc spokojených rodičů – hlavně tatínků. Kdo si chce hrát a ještě se i vzdělávat, rozhodně musí do VIDA! zavítat. Pokud jste tam ještě nebyli, určitě si naplánujte výlet,“ popřál VIDA! centru k prvním narozeninám hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

    Vždycky je tady něco nového, netradičního a zajímavého. Čerstvou novinkou bude za několik dní e-shop, který návštěvníkům nabídne permanentky a dárkové poukazy. V závěru března se zde objeví devatenáct nových exponátů, jiné budou opraveny a zdokonaleny. Pořád je co nabízet. Na Štědrý den a 1. svátek vánoční bude v zábavním vědeckém parku zavřeno, ale pokud byste si chtěli udělat například novoroční výlet, ve VIDA! ho budete mít s dvacetiprocentní slevou. Hezkou zábavu!

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor


Bližší informace o provozu zábavního vědeckého parku VIDA! najdete na https://vida.cz.