Komentovaná krmení zvířat na Štědrý den i na Nový rok

Vzácné přírůstky v expozicích Zoo Brno

16.12.2016 10:10

    Každý rok je to stejné. Jakmile se prosinec přehoupne do své druhé poloviny, nastává čas bilancování. Na pracovištích, v rodinách, všude…

    O tom, co se letos událo v brněnské zoologické zahradě, jsme si povídali s vedoucím útvaru vnějších vztahů Michalem Vaňáčem. Hned v úvodu to shrnul stručnou větou: „Mláďata medvědů, žiraf, rosomáků, ale také rekordní návštěvnost a zahájení výstavby expozice lvů – to jsou jen některé úspěchy v právě končícím roce 2016.“

    Chodím sem často a rád. A už hezky dlouho. Jako novinář jsem do brněnské zoo poprvé vstoupil před 40 lety. V poslední době nevynechám téměř žádnou tiskovou konferenci. Vždycky je o čem hovořit. V expozicích se objevují nová zvířata, výrazně se změnil vzhled zoologické zahrady i vztah k návštěvníkům. Pravda – občas se objeví nářky, že chybí parkoviště, některé expozice by potřebovaly upravit, jiní by v zoo rádi viděli slony, lvy či jiná zvířata… Vše závisí na finančních prostředcích. Koneckonců – zmínil jsem se o tom už minule:

https://www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/magicka-hranice-300-tisic-navstevniku-prekrocena/

    Pro tentokrát tedy jen malá rekapitulace...

    Prvním mládětem roku 2016 v brněnské zoologické zahradě byla žirafa síťovaná (Giraffa camelopardalis reticulata). Narodila se patnáctileté samici Janette. V říjnu porodila i desetiletá Tosha. Obě žirafí slečny se mají čile k světu.

    V lednu se na Mniší hoře poprvé v historii rozmnožili vlci hřivnatí (Chrysocyon brachyurus). V zoologických zahradách nebývají často chovaným druhem, v Brně jsou od roku 2000. Tyto jihoamerické psovité šelmy, u domorodců známé jako „Guarou“, patří do Evropského záchovného programu (EEP). Porodily také samice vlků arktických (Canis lupus arctos). Chovatelé jsou spokojeni. Mladý samec přivezený z Dánska nezklamal naděje na založení nové stabilní skupiny těchto zvířat v brněnské zoo.

    Medvědi kamčatští (Ursus arctos beringianus) pobývají v Beringii od roku 2010, společně už odchovali dvojčata Kubu a Tobyho, v lednu se jim narodil další kluk – Bruno.

    Samice rosomáka sibiřského (Gulo gulo gulo) v březnu přivedla na svět potomka Vasila. Byla to česká „premiéra“, něco podobného se u nás dosud nepodařilo. O dva měsíce později se stal čtyřnásobným otcem také manul (Otocolobus manul). Tyto malé kočkovité šelmy pocházejí z centrální Asie, v Brně jich je v současné době celkem šest. A ještě jedno prvenství. V polovině července se narodil pásovec štětinatý (Chaetophractus villosus). Samice Eliška v zahradě pobývá od roku 2013, Eda přicestoval o dva roky později z polského Krakova.

    Od roku 2008 je v Brně pár žaků šedých (Psittacus erithacus). Pocházejí ze skupiny vzácných ptáků z volné přírody zabavených pašerákům. Samice snesla poprvé po osmi letech tři vejce, počátkem února se z nich vylíhla dvě mláďata.

    Po loňském unikátním transportu dvou vajec jeřábů mandžuských (Grus japonensis) na Dálný východ se Zoo Brno stala koordinátorem převozu dalších oplodněných vajec jeřábů v rámci mezinárodního záchovného programu. Do státní přírodní rezervace v Amurské oblasti putovalo celkem šest vajec z českých zoologických zahrad.

>>><<<

    Po čtrnácti letech se do Brna vrátí lvi. Stávající zeleň v přírodní expozici doplní několik vyvýšených pahorků, které šelmy využijí k odpočinku. V jednom úžlabí vznikne i mělká vodní plocha – napajedlo. Venkovní výběh v těsném sousedství Africké vesnice bude lemovaný návštěvnickou trasou. Pozorovací místa do lví expozice budou upravena jako osamocená domorodá chýše, opuštěný džíp evropských kolonistů nebo jen jako průhled mezi bujnou vegetací. Stavba je plném proudu, lvy na Mniší hoře přivítáme už příští léto. Zatím ještě není známo, který poddruh to bude. Chovatelé by chtěli lva konžského (Panthera leo bleyenberghi). Uvidíme…

    V závěru tiskové konference nám Michal Vaňáč představil nejnovější, pro letošek zřejmě poslední, přírůstek Zoo Brno. Z Anglie před týdnem přicestovalo nádherné zvíře s krásným zbarvením a vzorem srsti – kočkovitá šelma margay, dříve zvaná ocelot dlouhoocasý (Leopardus wiedii). Čtyřletá samička se jmenuje Ichika. „Ačkoli cesta byla poměrně dlouhá, vše skvěle zvládla," říká kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová. Pár hodin po příjezdu si už zvykala na nové prostředí v Tropickém království a dopřála si první jídlo.” Tyto šelmy žijí v tropických lesích a křovinatých oblastech od severního Mexika, přes Střední a Jižní Ameriku, východ And až po Argentinu a Uruguay. V Červeném seznamu jsou vedeny jako téměř ohrožený druh.

JAROSLAV BOBEK
Foto: autor

>>><<<

    Tradiční oblíbená komentovaná krmení jsou připravena pro návštěvníky i na Štědrý den a na Nový rok. Se zvířaty a chovateli se můžete setkat po oba dva dny u několika expozic.

Sobota 24. 12. 2016: otevřeno 9–14 hodin (poslední vstup ve 13 hodin):

    9:30–9:45 tygr sumaterský, 10:15–10:30 lachtan medvědí, 11:30–11:45 medvěd lední, 12:00–12:15 šimpanz, 12:30–12:45 kosman zakrslý.

    V případě příznivého počasí se mohou děti svézt na ponících v Dětské zoo.

Neděle 1. 1. 2017: otevřeno 9–16 hodin (poslední vstup do zoo je v 15 hodin):

    9:30–9:45 lachtan medvědí, 10:15–10:30 lama alpaka, 11:30–11:45 šimpanz, 12:00–12:15 surikaty, 12:30–12:45 kosman zakrslý.