Výročí

    Začátkem července nenápadně proběhlo o to významnější brněnské výročí. Hotel International slavil 1. července padesátiny. Vznikl jako ubytovací kapacita pro návštěvníky brněnského veletrhu. Na jeho podobě se podíleli přední umělci a architekti. Původní návrh byl od legendy brněnského funkcionalizmu – architekta Viléma Kuby. V interiéru i exteriéru byla umístěna díla sochařů Sylvy Lacinové, Konráda Babraje a Ladislava Martínka. Budeme se však věnovat osudům lidí veřejnosti neznámým, kteří hotel vybudovali a udržovali v provozu. Sešli se v brněnské Slávii a zavzpomínali na žijící i zemřelé včetně oblíbeného provozního ředitele hotelu Jiřího Kuliše.

    Manolis Verzis se narodil v Aténách. Když Řecko obsadili němečtí nacisté zapojil se do odboje. Při přestřelce byl raněn. Unikl zajetí a smrti v jeskyni na břehu moře. Živil se škeblemi a co moře dalo. Z průstřelů si vymačkával hnis, spolu s mušími larvami, které mu tam zanesly obtěžující mouchy. Uzdravil se a emigroval do poválečného Československa. Na stavbě hotelu International pracoval jako pomocný dělník a současně studoval pedagogickou fakultu. Po dokončení stavby Internationalu a vystudování pedagogiky působil jako vychovatel.

    Dnes osmdesátiletý František Pieta pracoval v Internationalu 30 let jako kuchař. Jako specialista na francouzskou kuchyni působil v Paříži a Renn. Vařil i v bývalého Západním Německu. Z mediálních osobností vařil ve Wiesbadenu Karlu Gottovi.

    Alois Kalvoda se narodil v roce 1933 v Hostěrádkách. Původně chtěl být malířem, ale na přání rodičů se věnoval vaření. V Internationalu působil 20 let jako šéfkuchař a výtvarné vidění věnoval barevné úpravě studené kuchyně. Za aranžmá studené kuchyně sbíral na mezinárodních soutěžích ceny – 6 medailí zlatých, 1 stříbrnou a 1 bronzovou. V srpnu uplyne 60 let jeho působení v kuchařském oboru. Dnes konečně maluje. Jeho obrázky na skle baňatých pětilitrových lahví od italského vína zaslouží vystavení. Vařil jako jeho výše uvedený kolega, nejen Karlu Gottovi, ale i Waldemaru Matuškovi, všem prezidentům a představitelům států, kteří prošli hotelem International a brněnskou Vládní vilou dnes známější jako Stiassného vila.

    Osobou zajišťujicí zázemí hotelu po dobu 37 let byl obchodní a provozní náměstek ředitele hotelu International – Rostislav Nedbálek. Pro obor byl určen rodinnou tradicí, která vstoupila do české literatury. V hospodě U Nedbálků v Ostrovačicích se odehrává příběh Helenky a Ríši z Pohádky máje Viléma Mrštíka. V hotelu International vytvářel zázemí nejen prezidentům, ale všem osobnostem, které hotelem prošly včetně sportovců olympioniků, jako byl Emil Zátopek, jeho žena Dana Zátopková, Ludvík Daněk, závodníkům Velké ceny, jako byl Giacomo Agostini. Dnes se věnuje rodinné restauraci U Nedbálků v Ostrovačicích.

    Stejně bychom mohli pokračovat o osobnosti podepsané pod dopisem oznamujícím otevření hotelu – Jiřím Kulišovi. Dopis počíná slovy: „Od 1. července 1962 uvádíme do provozu nejmodernější hotelový závod ve státě, hotel International v Brně.“ Dopis i všichni co prošli hotelem se stali součástí historie. (vp)