Postřehy z tiskové konference v Zoologické zahradě Brno

Vše o zvířatech – poutavě a zajímavě

27.01.2017 12:25

    Hned v úvodu musím přiznat, že nová bezplatná aplikace Zoologické zahrady Brno mě velice zaujala. Bezprostředně po skončení tiskové konference, kde se o ní podrobně hovořilo, jsem si ji nainstaloval do svého mobilního telefonu. Aplikace nabízí informace o 73 druzích zvířat kolem hlavní procházkové trasy. Povídání je napsáno zajímavým a netradičním způsobem, v žádném případě nečekejte údaje opsané ze slovníku či Wikipedie. Návštěvníci zoo budou určitě spokojeni.

    Chodíte po areálu a podle abecedy si vybíráte zvířata, o nichž se chcete něco bližšího dozvědět. Nebo si jednoduše načtete QR kód přímo u expozice… a už se na vás hrnou vtipné a napínavé příběhy. Nechybí ani přehled aktuálních událostí v zoo, dozvíte se, kdy se uskuteční komentovaná krmení v jednotlivých expozicích.

    V BrnoŽurnálu jsme o této novince psali už počátkem loňského listopadu. Pro tentokrát tedy jen to nejdůležitější. Aplikace vznikla ve spolupráci zoologické zahrady a Masarykovy univerzity Brno. Na projektu se podíleli pracovníci Ústavu českého jazyka Filozofické fakulty MU a studenti oboru Český jazyk se specializací počítačová lingvistika pod vedením Mgr. Dany Hlaváčkové, Ph.D.

    www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/chcete-si-pohovorit-se-zviraty

    Vývoj aplikace trval více než rok. Prostřednictvím Centra pro transfer technologií a financí na humanitní projekty Proof of Concept ji finančně podpořila Masarykova univerzita. Na tvorbě se kromě studentů českého jazyka výrazně podíleli Mgr. Marek Grác, Ph.D., a designér Kevin W. Scherrer. Aplikaci lze stáhnout v Google Play a iTunes.

    „V tuto chvíli máme u zvířat cedulku se základními informacemi, aplikace má ale poskytnout něco navíc. Do budoucna v ní chceme nabídnout i bonusy. U některých zvířat si například bude možné pustit zvuk a nebude chybět ani kvíz nebo lingvistické zajímavosti,“ doplňuje nová tisková mluvčí Zoo Brno Gabriela Tomíčková. A doporučuje: „Chcete nás mít přečtené? Vyzkoušejte Zooaplikaci!“

>>> <<<

V ZÁCHRANNÉ STANICI PŘIJALI TÉMĚŘ 800 ZVÍŘAT

    Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích byla otevřena 2. února 2015, po dvou letech je tedy namístě malá rekapitulace. V prvním roce svého působení stanice přijala 227 zvířat v nouzi. Její pracovníci byli přizváni k 169 zásahům. Loni ošetřili 545 zvířat a byli u 281 zásahů přímo v terénu.

    „Nejčastěji jsme přijímali netopýry, ježky, menší druhy ptáků a mláďata osiřelých veverek. Starali jsme se také o dravce, sovy, jezevce, srnce, lišku, zajíce nebo užovku,“ říká vedoucí stanice Jana Švaříčková. Zatím nejvzácnějším přijatým živočichem byl netopýr jižní, který u nás patří k silně ohroženým druhům. Vysíleného samečka objevili lidé v listopadu 2015 v bytě v Brně-Žabovřeskách. Netopýr v záchranné stanici přezimoval a v květnu 2016 se vrátil do přírody.

    www.brnozurnal.cz/z-bloku-a-per/vyleceni-pacienti-se-vraceji-do-prirody

    Záchranná stanice v Jinačovicích má čtyři zaměstnance, veterinárního lékaře a pracovníka odchytové služby. Nalezená zvířata v nouzi lze hlásit na nonstop telefoním čísle: 702 137 837. Loni do záchranné stanice zavolalo více než 750 lidí.

    Zvířata jsou často velice vážně poraněná, ne vždy se je podaří zachránit. Do stanice se bohužel dostávají i mláďata, která byla zbytečně odchycena. Pokud v lese uvidíte osiřelé zvíře, třeba srnečku, neznamená to, že byste ji měli okamžitě chytit a odvézt do záchranné stanice. Matka může být nablízku, třeba jen shání potravu. Vyčkejte, za chvilku se jistě objeví. „Velmi oceňujeme snahu pomoci, ale dříve, než se zvířete sami ujmete, kontaktujte nás. V některých případech zvířata cizí pomoc nepotřebují,“ doplňuje Jana Švaříčková. A připomíná příběh z Brna-Jundrova, kde děti našly mláďata pěnkavy. Daly je do plastového kyblíku a zavěsily na strom. Pracovníci stanice zjistili, že ptáčata už byla samostatná, ale z kyblíku měla problém vylétnout. Proto je přesunuli do keře a zajistili jim bezpečnější úkryt.

JAROSLAV BOBEK

Medvědi, žirafy, surikaty a tygr vám budou dělat společnost, pokud se svezete tramvají propagující Zoo Brno. Vyobrazená zvířata lákají k návštěvě sloganem Přijďte… ještě blíž. Od června se v tramvaji dozvíme i novinky k připravované expozici lvů. Náklady na tisk a polep tramvaje se vyšplhaly na 115 tisíc korun. Jako poděkování Dopravnímu podniku města Brna uspořádala zoo dětský den pro děti zaměstnanců a podniku věnovala 500 rodinných vstupenek.

Foto: archiv Zoo Brno