Brněnské výstaviště, 20.–23. dubna 2016

Veletrh postavený pro vás – Stavte s námi

18.04.2016 16:10

    Když jsme loni psali o přípravě stavebních veletrhů 2015, zdálo se, že po předchozím několikaletém snižování dynamiky ve stavebnictví dochází přece jen k jakémusi oživení. Stavební produkce se mírně zvýšila, nárůst ovšem nebyl tak vysoký, aby splnil očekávání stavbařů. Koncem loňského roku poklesla hodnota uzavřených zakázek téměř o 24 procent, což do značné míry zhoršilo podmínky pro výraznější růst produkce v příštím období. Započatý sestup potvrdily i výsledky za únor 2016. Tento trend bude bezpochyby pokračovat...

    Rok se sešel s rokem a brněnské výstaviště opět žije přípravou stavebních veletrhů. Nepříznivá situace ve stavebnictví se naštěstí neprojevila poklesem počtu vystavovatelů. Letos jich přijede 772 z patnácti zemí světa, což je přibližně stejně jako loni. Stavební veletrhy potrvají od 20. do 23. dubna 2016. Pokrývají prakticky všechny obory stavebnictví a technických zařízení budov. Neodmyslitelně k nim patří i výstava DSB – Dřevo a stavby Brno, Mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX a od 22. dubna též Veletrh PTÁČEK s nabídkou výrobků z oboru topení – plyn – voda – sanita – inženýrské sítě.

    Ucelenou nabídku nových technologií a technických řešení doplní nezávislá poradenská centra a aktuální odborné informace v doprovodném programu. Zahajovací konference bude zaměřena na hospodaření s vodou a realizaci opatření, která mohou eliminovat extrémní výkyvy počasí – povodně nebo sucha. Odborníci budou přednášet o klimatických změnách a technických opatřeních proti hydrotechnickým extrémům.

    Doprovodný program počítá i s odborným seminářem o informačních modelech budov BIM (Building Information Modeling). Jde především o to, aby ubývalo chyb v návrzích, koordinaci a realizaci staveb. Připraveny jsou odborné přednášky o dotačních titulech zaměřených na energeticky úsporné stavění, rekonstrukce či kotlíkové dotace. Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR představí aktuální dotační příležitosti v programu Nová zelená úsporám a novinky v Operačním programu Životní prostředí 2014–2020. Nebude chybět ani problematika zásobování vodou pro byty, domy a zahrady. Součástí doprovodného programu bude i mezinárodní sympozium Mosty.

    „Naučte se základním dovednostem, nalezněte různé triky a odpovědi na vaše dotazy. Vyhnete se případným chybám,“ vyzývají pořadatelé školy suché výstavby Rigips. Škola bude rozdělena do osmi stanovišť (dílen), v nichž se zájemci dozvědí (a hlavně naučí) spoustu nových věcí. Po loňské velmi úspěšné premiéře bude ve své činnosti pokračovat i interaktivní poradenské centrum zaměřené na výběr vhodného typu osvětlení. V rámci společné expozice se budou prezentovat významné stavební a developerské společnosti z regionu jižní Moravy.

    Zahrádkáři a domácí kutilové si bezpochyby nenechají ujít projekt Zahrada a hobby. Na 2 000 čtverečních metrech jsou připraveny ukázky různých druhů zahrad a terénních úprav, živých plotů, kvetoucích záhonů, bonsají, cedrů a dalších rostlin. A letos také bylinek. V sobotu od 11 hodin si můžete popovídat na volné ploše K o nejrůznějších vychytávkách a Láďou Hruškou.

    Veletrh DSB – Dřevo a stavby Brno přinese ucelenou prezentaci dřevěných staveb, konstrukcí, materiálů a souvisejících oborů. Odbornou záštitu převzala Asociace dodavatelů montovaných domů. Poradenské centrum poskytne odpovědi na všechny otázky okolo dřeva, dřevěného stavění a bydlení. Představeny budou i energeticky efektivní a ekologicky šetrné domy. Návštěvníci se mohou inspirovat a mnohému naučit i v Centru vzorových domů Eden 3000 v těsné blízkosti výstaviště.

    Zbývá ještě odpovědět na otázku, proč je dobré navštívit také Mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX. Je to jednoduché. S tak širokou a pestrou alternativní nabídkou se v obchodních řetězcích určitě nesetkáte. V návštěvnické soutěži o vybavení interiéru můžete vyhrát sedačku – a to už stojí za to! V pavilonu F odborníci poradí s výběrem vhodného sedacího či lehacího nábytku. Do domácnosti patří i správná a dobře fungující audiovizuální technika. Nabídnou vám ji ve stánku Studia Jasyko. Přijďte si poslechnout hudbu ve vysokém rozlišení, ze síťového úložiště, vybíranou na tabletu, s jehož pomocí můžete současně řídit celou technologii domu.

    Do odborné soutěže Grand Prix MOBITEX v sekci vystavovatel je přihlášeno 15 exponátů. Ve studentské sekci se pokusí získat ocenění více než 80 studentů ze sedmi českých a slovenských škol. Letošním tématem je řemeslo ve vztahu k designu. Výsledky soutěže budou vyhlášeny ve čtvrtek 21. dubna odpoledne v pavilonu F.

    A ještě drobnost. Návštěvníci s příjmením „stavebního řemesla“ mají vstup na veletrh zdarma. My ostatní máme možnost přijít za zvýhodněnou cenu 80 Kč – při koupi vstupenky on-line, v pracovní dny od 15 hodin a v sobotu po celý den.  (jbo)