V Brně odhalili památník obětem holocaustu

17.09.2014 18:10

    Památník obětem programového vyvražďování vybraných skupin obyvatel německými fašisty a nacisty – holocaustu před 73 lety odhalili 17. září 2014 v Brně na náměstí 28. října představitelé měst Brna a Lipska, židovských i romských organizací, státu Izrael a dalších osobností.

    Dílo Daniela Václavíka je krychle z černé žuly, po které stéká voda jako symbol očistění a odpuštění. Připomíná, jak do té doby multikulturní a tolerantní Brno, zpracované fašistickou a militaristickou propagandou přihlíželo za tichého souhlasu většiny obyvatel odvážení do té doby převážně bezproblémových 13 000 židovských  spoluobčanů, sousedů, do koncentračních táborů a k likvidaci do plynu. To proto, že byli označeni za méněcenné, kteří musejí uvolnit místo vyvolené vládnoucí árijské rase. V letech 1943 až 1945 fašisté vypravili vlakovými transporty k vyvraždění v koncentračním táboře Osvětim také 6 500 moravských a českých Romů i zde žijících německých Cikánů – Sintů. Těch, kteří přežili fašistické běsnění, se po válce vrátilo domů sotva pět set.

    Velvyslanec státu Izrael Hary Koren poznamenal, že Židé a Romové byli tehdy odsouzeni k vyhubení. Nesmíme zapomenout na minulost, abychom se posunuli do lepší budoucnosti bez opakování chyb z období netolerance a ideologické nenávisti. Koren se také vyslovil pro bližší spolupráci ČR s Izraelem.  (vž)

 

Foto: Václav Žalud