Skvělý výkop (přihrávka) Petra Švancary

22.02.2015 18:10

    Fotbalista Petr Švancara vyvolal v těchto dnech zájem a odezvu, jak se v Brně podaří málokomu. Za místo své rozlučky s aktivní fotbalovou kariérou zvolil Brno. Potud nic překvapujícího. Až na to, že… K události dojde v červnu na stadionu za Lužánkami!

    Kdysi moderní fotbalový stadion pro padesát tisíc diváků, býval dějištěm mezinárodních i mezistátních zápasů, nejvyšší soutěž tu hrála domácí Zbrojovka. Před naplněnými ochozy zde prožila i léta největší slávy a zisk titulu mistra republiky. V době, dnes již opravdu dřevní, stadion nabitý diváky očekával kupříkladu etapový dojezd slavného cyklistického Závodu míru: Praha – Berlín – Varšava. Kde jsou ty časy…

    Místo někdejší sportovní slávy, jedna z vizitek Brna, je dávno ruinou. Bez filmových triků by se tu dal točit dokument, jak den za dnem odevšud kořenící příroda, kousek po kusu, drolí beton, koroze protéká kovem. Za pár let lidského nezájmu je vítězem čas, který změnil sportovní areál v džungli.

    Hrát fotbal, kde je místo trávníku prales, lákavý snad pro divokou dětskou honičku či schovávanou mezi stromy a keřisky? A zvát sem diváky? Člověk si nemůže být jist, ve které díře mu skončí chodidlo a zda ho bez úhony vytáhne zpět.

    Opravdu divoký nápad fotbalisty Švancary. Výborný! Jak se dnes říká: skvělý!

    Švancara nejprve oslovil brigádníky ke společné akci. K základní „očistě“ stadionu by jich našel, nejen z řad fanoušků fotbalu, určitě dost. Na pomoc však bryskně přišli ti, co mají k dispozici účinnější techniku. Na plochu nastoupily sekačky, dnes je téměř jisté, o čem se včera pochybovalo. Džungle za Lužánkami ustoupí (alespoň dočasně) fotbalovému trávníku.

    Co bude dál, ukáže čas a konání povolaných. Fotbalista Petr Švancara provedl povedený výkop či přesně mířenou přihrávku směrem, kde by se mělo nejen diskutovat, ale koncovku realizovat. Ne ovšem takovou, jaké se dočkala v sousedství fotbalového stadionu hokejová hala, kde kdysi jeden za druhým sbírala mistrovské tituly legendární Kometa.

    Na červnovou fotbalovou rozlučku přijdou jistě známé osobnosti nejen sportu a hlavně množství diváků. Populárnímu fotbalistovi přijdou poděkovat nejen za předchozí sportovní výkony, ale také zatleskat nápadu burcujícímu proti letargii, za mistrovský výkop či brilantní koncovou přihrávku. Zbývá otázka, co s dobře mířenou přihrávkou učiní ten, komu je určena, jak a zda ji dokáže proměnit.

Pod čarou

    Kdo chce o výborném nápadu fotbalisty Švancary a realizaci myšlenky vědět víc, měl by navštívit na internetu: https://www.facebook.com/stadionzaluzankami/

    A kdo myslí, že Brno, dosud druhé největší město republiky, by nemělo zůstat jen u nostalgie na zašlé časy, může dát sympatickým stránkám své „líbí se mi“. Ať se zatím alespoň ony zaplní, jak bývalo dobrým zvykem na tribunách našeho stadionu. Zvykem, který Brnu jiná města záviděla.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK