Chcete se pobavit? Přijďte na Maškarní bál s písničkovými Tetinami

Rekordní návštěvnost v Zoologické zahradě Brno

28.02.2014 07:20

    Je to téměř neuvěřitelné – v prvních dvou měsících letošního roku přišlo do brněnské zoologické zahrady přibližně 11 000 lidí. K této rekordní návštěvnosti dozajista přispělo velmi teplé počasí. Jen pro srovnání – ve stejném období let 2010–2013 sem přicházelo 3 500 (předloni), maximálně 6 000 lidí (v roce 2011). O zoologickou zahradu bývá největší zájem na podzim, kdy doslova září všemi možnými barvami, ale také v zimě, když se sníh drží na zemi i ve větvích stromů, a samozřejmě na jaře, když všechno rozkvétá a příroda se probouzí k novému životu…

    I když v tomto ročním období panuje poněkud pochmurná nálada, neznamená to, že bychom měli být – než se dočkáme opravdového jara – příliš smutní. V Zoologické zahradě Brno vědí, jak se postarat o příjemnou pohodu. I letos připravují pro rodiče a děti Maškarní bál s písničkovými Tetinami. Uskuteční se v sobotu 1. března 2014 od 14 do 16 hodin ve správní budově zoo. Ve čtvrtek odpoledne jsem do sálu potají nakoukl, přípravy byly v plném proudu, máme se opravdu na co těšit. Pro děti, nejlépe ve zvířecích kostýmech, je připraven nejen zábavný program plný písniček, ale také soutěž o nejoriginálnější a nejbarevnější masku. V maskách mohou přijít děti i dospělí, ale rozhodně to není podmínkou.

    Ještě jedno pozvání rád vyřizuji. Přijďte se v sobotu od 11 do 15 hodin podívat na první březnové komentované krmení ledních medvědů, lemurů kata, bizonů, drápkatých opic a dalších zvířat…

Pokračuje stavba nových expozic

    Řeč byla o příznivém počasí. Díky němu úspěšně pokračuje i výstavba tří nových expozic v brněnské zoo. Před dokončením je průchozí výběh klokanů, zbývá jen osadit zeleň, dodělat terénní práce a dobarvit umělé skály. Souběžně probíhají také jednání o převozu klokanů skalních, kteří budou expozici obývat. Konstrukčně nejnáročnější je bezesporu výstavba průchozí voliéry orlů bělohlavých. V příštím týdnu v ní budou postupně instalovány sedmnáctimetrové části ocelové konstrukce a pak už jen zbývá dokončit výběhy pro ursony kanadské a skunky severní. A do třetice – konkrétní obrysy dostává i africká vesnice Kalahari s imitací domorodých chýší. Stávající vodojem (hydroglobus) v nejvyšší části Mniší hory se změní v horkovzdušný balon, který přistál uprostřed africké vesnice.

Dárek k narozeninám

    Nebylo to poprvé, kdy se na tiskové konferenci hovořilo o samici sumaterského tygra Satu. „Dosud se ji nepodařilo harmonizovat se žádným samcem, ale naděje na mláďata se nevzdáváme,“ říká ředitel zoo Martin Hovorka. „Vzhledem k tomu, že Satu je vhodná pro chov, po poradě s koordinátorem chovu přivezeme dalšího perspektivního samce z Polska.“

    Satu v březnu oslaví desáté narozeniny, je v ideálním reprodukčním věku a nositelkou čistých genů. Takových samic tygra sumaterského (Panthera tigris sumatrae) je v evropských zoo velice málo. Do Brna byla přivezena v roce 2005, pokoušela se pářit se čtyřmi samci, ale bez úspěchu. Nový samec Dandys pochází z varšavské zoo. Stávající obyvatel Tygřích skal Dua odcestuje v polovině příštího týdne do anglického Tamworthu.

Mezi gorilami v nedotčené divočině

    Na tiskové konferenci byla řeč také o Národním parku Nouabalé-Ndoki v severní části republiky Kongo, kam v minulých dnech zavítal spolu s dalšími českými odborníky ředitel brněnské zoo Martin Hovorka. Jen pro představu – národní park byl vytvořen v roce 1993 na rozloze zabírající téměř dvojnásobek velikosti Lucemburska. Žijí v něm pralesní sloni a buvoli, nížinné gorily, šimpanzi a levharti, antilopy, více než 300 druhů ptáků a další zvířata.

    Je to jedna z posledních zcela nedotčených oblastí s populací ohrožených zvířat. V některých místech se návštěvníkům naskýtá unikátní možnost pozorovat například gorily z bezprostřední blízkosti jen několika metrů. V Národním parku Nouabalé-Ndoki, ve vzdálenosti 500–600 kilometrů od africké civilizace, pracují výzkumníci z celého světa. Snaží se, aby tato panenská oblast nebyla poškozena těžbou ropy a dalšími nešetrnými zásahy do přírody. Naši odborníci zde budou pomáhat při zavádění několika projektů, například značení cest a oblastí v nepřístupném terénu tropického pralesa.

JAROSLAV BOBEK

 

Zatímco novinářky a novináři kladli na tiskové konferenci zvídavé otázky řediteli brněnské zoo MVDr. Martinu Hovorkovi, Ph.D., pozornému fotoreportérovi neunikl tygr za skleněnou stěnou restaurace.

Foto: Jiří Smutný