Z tiskové konference s ředitelem MVDr. Martinem Hovorkou, Ph.D.

Radostná událost v Zoologické zahradě Brno

    Hodně se o tom mluvilo i psalo. S velkou nedočkavostí a netrpělivostí jsme očekávali, jak dopadne porod lední medvědice Cory v brněnské zoo. Mnozí jsme s napětím na internetu sledovali živý přenos z boxu. V sobotu 24. listopadu 2012 odpoledne jsme se dočkali. Cora porodila dvě – zdá se, že životaschopná – mláďata. Je to vskutku radostná událost, na kterou se všichni milovníci zvířat a příznivci brněnské zoo velice těšili.

Cora zatím vzorně pečuje o mláďata

    První podrobné informace novinářům sdělil na tiskové konferenci ředitel Zoologické zahrady Brno MVDr. Martin Hovorka, Ph.D. „Medvíďata dostanou v prvním mléce protilátky důležité pro jejich imunitu. Zdá se, že kojení probíhá pravidelně, zhruba každé dvě hodiny. Obě mláďata se už od prvních minut velmi výrazně pohybově i zvukově projevují. Nejhorších bývá prvních 24 hodin. Pokud nevznikne problém s matkou nebo se neobjeví nějaká infekce, mělo by být všechno v pořádku,“ vysvětluje ředitel.

    Mláďata ledních medvědů mívají po narození kolem 600 gramů, vejdou se do dlaní, jsou to malincí tvorové, vyžadující největší péči. Z videozáznamu, který si novináři na tiskové konferenci prohlédli, je zřetelně slyšet řev. To je neklamný důkaz, že mláďata jsou životaschopná. Ředitel zoo říká, že po křiku vždycky – obrazně řečeno – „startuje traktor“, což je zvuk při kojení, a poté následuje ticho, medvíďata usínají. To se pravidelně opakuje. Medvědice Cora je letos ve velmi dobré kondici, medvěd Umca byl v září přesunut do záložního výběhu. Z posledních čtyř porodů se podařilo odchovat mláďata pouze v roce 2007. Jistě si vzpomínáte, jakou pozornost tenkrát vzbudila dvojčata Bill a Tom. Od května do července 2008, kdy byla medvíďata ve výběhu, přišlo do zoo každý měsíc v průměru o 12 000 návštěvníků více než bývá obvyklé.

    Lze předpokládat, že tentokrát všechno dobře dopadne. Držíme palce! Medvíďata by mohla být prvním dárkem k 60. narozeninám brněnské zoo v roce 2013...

Středisko ekologické výchovy Hlídka

    Na tiskové konferenci se hovořilo také o Středisku ekologické výchovy Hlídka, které vznikne ze zchátralého objektu na Špilberku. Rada města Brna schválila, aby toto zařízení provozovala Zoologická zahrada Brno. Pomůže to bezpochyby zvýšit její prestiž. Středisko bude pořádat jednodenní výukové ekologicko-historické programy, osvětové akce pro veřejnost, ale i prázdninové příměstské tábory, vzdělávání pro vysokoškolské studenty a další akce. Dokončeno má být v červnu 2013.

Primátor rozsvítí vánoční strom

    Na závěr ještě dovolte pozvání. Zoologická zahrada Brno připravuje na sobotu 1. prosince 2012 akci s názvem „Rozsvícení vánočního stromu“. Návštěvníky čeká svátečně vyzdobený areál zahrady s prodejními stánky a vánočními dílnami. Od 12 hodin bude vstup do zoo zdarma. Odpoledne návštěvníkům zahrají a zazpívají  folklorní soubor Komíňáček, Karel Gott Revival, Dětský sbor Brno a Laďa Kerndl, poté přijede primátor Roman Onderka a v 16 hodin vánoční strom rozsvítí.

    Na Štědrý den dopoledne se návštěvníci Zoo Brno mohou zúčastnit komentovaného krmení lachtanů, medvědů, opic, lam, velbloudů, surikat, kajmanů, ovcí a koz. Tak přijďte, zvířátka na vás čekají...  (jbo)

 

Přímý přenos z porodního boxu medvěda ledního a výběhu medvěda kamčatského můžete sledovat zde.

 

Foto z tiskové konference: Petr Michl

 

Několik následujících obrázků jsme pořídili na odpoledním a podvečerním setkání příznivců zoologické zahrady v sobotu 1.12.2012.

K příjemné náladě před slavnostním rozsvícením vánočního stromu přispěl i zpěvák Laďa Kerndl (společně s dcerou Terezou sponzoruje levharty v Zoo Brno).

Foto: Jaroslav Bobek