Pestrý týden v brněnském obchodním centru Letmo

Prázdninové „Jarní jiskření“

05.02.2018 19:50

    V třetím patře brněnského obchodního centra Letmo byl loni v září zpřístupněn nový prostor pro pořádání výstav, hudebních produkcí a dalších kulturních pořadů. Zajímavá pětiúhelníková místnost (v místě bývalého bludiště) je pro podobné akce jako stvořená. S nápadem přišla výtvarnice, básnířka a zpěvačka Aneta Horská, autorka projektu „Tam, kde svítí maják“. V Letmu už uspořádala několik akcí pro širokou veřejnost. Na výstavách se prezentovali malíři, fotografové a básníci, pokřtili jsme dva kalendáře, besedovali s členy Unie Roska – spolku, jehož hlavním posláním je podpora pacientů s roztroušenou sklerózou, nechyběl dětský karneval, hudba, tanec, zábava…

    „Mým životním cílem není jenom vlastní tvorba, ale touha pomáhat umělcům a autorům, jak handicapovaným, tak i všem ostatním, co milují jakoukoli uměleckou tvorbu, chtějí ji ukázat světu a v neposlední řadě chtějí dokázat všem, že i s handicapem se dá žít, tvořit a být součástí celku,“ říká Aneta Horská. „Všechny akce se nám daří uskutečňovat díky nemalé podpoře správy obchodního centra Letmo, jmenovitě Zuzany Blažejové a Světlany Janské.“

    V pondělí 5. února 2018 byla v Letmu zahájena další výstava obrazů. Tentokrát máme příležitost zhlédnout ukázky z tvorby pěti umělců. Každý z nich používá jinou techniku, naskýtá se tudíž velice zajímavé srovnání. Do Brna se opět vrací olomoucký malíř David Jemelka. Společně s Anetou Horskou vystavoval už loni v dubnu v Křížové chodbě Nové radnice v Brně. Jeho malířský styl lze označit za abstraktní expresionismus. Kreslíř, malíř, grafik a básník Ondřej Herman se věnuje realistické olejomalbě a tvoří portrétní kresby našich slavných herců. V obchodním centru už vystavoval, představil zde i svůj kalendář Velikáni českého filmu 2.

    Nováčkem v Letmu není ani Miroslav Pospíchal „Pacholek“. Věnuje se impresionismu, maluje repliky obrazů podle předloh slavných světových autorů. Tentokrát jsou zastoupeni Claude Monet, Auguste Renoir, Vincent van Gogh, Amedeo Modigliani a John Collier. Své abstraktní umění představuje mladý brněnský umělec Michal Peňaška. Před 4,5 lety se jeho kamarádka stěhovala do Skotska. Koupil si plátno a na památku jí namaloval obraz. Měl velký úspěch, od té doby se věnuje výtvarnému umění. S naivní olejomalbou přichází Eva Krejčí. Má ráda lidi, přírodu, vše, co je spojeno s lidskostí. Její tvorba je velice milá, oduševnělá.

    O průvodní komentář se postarali moderátoři Aneta Horská a Ivo Hřebíček, zazpívala Lenka Juráňová. Výstava potrvá do 15. února.

Ukázky vystavených obrazů.

    Máte dítě, které rádo kreslí nebo maluje? Od 6. do 9. února můžete v Letmu  absolvovat prázdninovou Školu kreslení. Barvou a štětcem, uhlem, tuší, tužkou, pastelkou, jak je libo – vše pod profesionálním dohledem Anety Horské, denně od 14 do 19 hodin. Kurs je vhodný pro děti od 6 let. Od 7. do 9. února bude součástí programu i líčení pro maminky Mary Kay. Své umění předvede Marcela Csarniová ze Studia Visage Brno.

    Na sobotním karnevalu pro děti se určitě objeví Piráti z Karibiku, v 16 hodin přijde i kouzelník Mišuge. Ten se předvedl už na minulém karnevalu a měl velký úspěch. Děti mohou přijít na karnevalovou veselici s maskou či bez masky, bude se hrát a zpívat, vše při hudbě z večerníčků. Součástí nedělního programu bude pestré pásmo hudby, písniček, scének, vtipných dialogů a klaunských hudebních výstupů. Představení Divadla KUK a CUK Karla Kordase začne v 16 hodin, vstup zdarma.

    A ještě něco byste si neměli nechat ujít. Ve středu 14. února oslaví svátek všichni zamilovaní, ke slovu se dostane Valentýn. Od 15 do 18 hodin zavítá mezi návštěvníky obchodního centra známý ilustrátor, showman a spisovatel Lubomír Vaněk. Je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejrychlejší karikaturista na světě. Za hodinu je schopen zhotovit 60 portrétů, dokáže kreslit i oběma rukama zároveň. Znají ho ve Velké Británii, Francii, Německu, Belgii, Maďarsku a v mnoha dalších zemích, pravidelně vystupuje na proslulém Festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Valentýnský obrázek od skutečného mistra se bude určitě hodit.  (jbo)

 

Autoři vystavených obrazů spolu s moderátory. Zleva: Aneta Horská, Michal Peňaška, Eva Krejčí, David Jemelka, Ivo Hřebíček, Miroslav Pospíchal a Ondřej Herman.
(Foto: Jaroslav Bobek)