Bohatý program ve dnech 15.–17. srpna 2014

Oslavíme Den Brna

11.08.2014 16:45

    Obyvatelé jihomoravské metropole si v závěru týdne připomenou významnou událost v historii Brna – 369. výročí úspěšné obrany proti Švédům za třicetileté války. Průběh oslav bude podobný jako v předchozích letech, snad s jedinou výjimkou. S ohledem na rekonstrukci Zelného trhu se významná část programu přesune na náměstí Svobody. Další akce se uskuteční na Špilberku, v katedrále sv. Petra a Pavla, v Labyrintu pod Zelným trhem a v Denisových sadech.

    Oslavy budou připomínkou hrdinství Brňanů při obléhání města Švédy v roce 1645, kdy skupina obránců za pomoci místních obyvatel odolala útoku obrovské přesily vojsk generála Torstensona. Program začne v pátek 15. srpna 2014 dopoledne dobovým jarmarkem na náměstí Svobody. V 15 hodin nastoupí a poté projde centrem Brna městská hotovost (Společnost 1645). Následují vystoupení šermířů a dalších skupin (Kavalírský meč, Spolek válečného hlomozu, Tortuga). Při nočních prohlídkách v podzemí budou návštěvníci svědky odlévání černých kulí pro Torstensona, potkají slovutného magistra Clemense, dráby a brněnského kata.

    Historický jarmark na náměstí Svobody bude pokračovat i v sobotu. Zájemci jistě nahlédnou do verbířského stanu a studenti se nechají vycvičit k obraně města. Bude se hrát a zpívat, na řadu přijdou další ukázky soubojů. I letos vypadne z hodinového stroje na náměstí Svobody třináct černých kuliček ze speciální edice určené k výročí této historické události. Součástí oslav bývá každoročně scénické znázornění některé z válečných epizod. Letos to bude komponovaná bitevní ukázka „I dnes vyhrajeme“ (od 15 hodin na Špilberku).

    A je tu další novinka. V noci lze na Špilberku přenocovat. Hradní kasematy nebyly vždy jen vězením, ale především úkrytem vojenských jednotek. Pětadvacet odvážlivců, kteří se na jednu noc stanou obránci Brna, bude pod dohledem kostýmované hradní stráže. Vše za šerosvitu a chladu, který je pro tyto prostory bez oken tak typický. Ráno o půl šesté je hradní hlídka probudí a doprovodí k ranní polévce s chlebem. Přihlášení zájemci si mohou zakoupit vstupenky za 250 Kč v centrálním předprodeji TICmB v Radnické ulici.

    Bohatý sobotní a nedělní program připravuje také katedrála sv. Petra a Pavla. Při večerním průvodu se světly budou položeny věnce na památku padlých obránců města a všech obětí první světové války. Následují modlitby, koncert na pódiu u katedrály, vystoupení historického vojska a poté barokní ohňostroj v Denisových sadech. V neděli v 10.30 hodin bude brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle sloužit pontifikální bohoslužbu za šťastnou budoucnost města Brna.

    Pro letošní oslavy jsou připraveny i dvě speciální prohlídky s průvodcem. V sobotu od 16 hodin mohou návštěvníci nahlédnout do krypty jezuitského kostela sv. Tomáše. Prohlídka s názvem „Dva pilíře obrany roku 1645“ se bude snažit odpovědět na otázku, kdo byli Raduit de Souches a P. Martin Středa. Nedělní prohlídka nazvaná „Obrana za třicetileté války aneb Když na Brno táhli Švédi“ začne v 17 hodin u zvonkohry na velkém nádvoří na Špilberku. Její účastníci budou kromě jiného přemýšlet, proč Brno nebylo jako jediné moravské město dobyto Švédy.  (jbo)


Podrobný program oslav Dne Brna 2014 najdete ZDE.