Brno oslaví 100. výročí vzniku Československé republiky

Odstartoval projekt Re:publika 1918–2018

18.08.2017 18:18

    Novináři se tentokrát sešli v bývalém divadle na brněnském výstavišti. Budova už sice nevyhovuje současným požadavkům (dlouhá léta je uzavřena), pro tuto příležitost však nešlo vybrat lepší místo. V příštím roce si připomeneme devadesátiletou historii brněnského výstaviště. A k té divadlo, v němž kdysi působilo i Studio ND Brno vedené E. F. Burianem, neodmyslitelně patří. Tisková konference začala 18. srpna přesně v 10.18 hodin, na tom si pořadatelé dali záležet. Osmnáctka symbolizovala rok vzniku Československé republiky.

    Obě významná výročí má připomenout projekt Re:publika 1918–2018 s podtitulem BRNO.LIDÉ.STOLETÍ. Součástí bohatého programu budou nejen výstavy, ale i happeningy, do nichž se zapojí široká veřejnost. Oslavy se uskuteční od 26. května do 17. června 2018 v areálu výstaviště a jeho bezprostředním okolí. „Zorganizovat takovouto událost v Brně se nabízí nejen kvůli spojitosti s výstavou, díky níž před devadesáti lety vznikl samotný areál výstaviště, ale také kvůli jeho poloze. Kde jinde by se taková akce měla konat, než na půli cesty mezi Prahou a Bratislavou,“ zdůrazňuje primátor Petr Vokřál. Projekt Re:publika 1918–2018 bude interaktivní společenskou událostí; má reflektovat historii, uměleckou tvorbu, vědu, vzdělání a zábavu, neopomene ani duchovní rovinu a hodnoty, které stále přetrvávají.

    Událost volně naváže na Výstavu soudobé kultury, která se na výstavišti uskutečnila v roce 1928 jako připomínka desetiletého výročí vzniku Československé republiky. „Brno představíme jako sebevědomé, odvážné, svobodomyslné a hrdé město, kde vznikala nadčasová a unikátní díla, působily inovativní osobnosti, kde se lidé nebojí diskutovat o zásadních společensko-kulturních tématech,“ vysvětluje kreativní ředitel projektu Pavel Anděl. „Chceme oslovit nejen obyvatele Brna, ale i lidi z regionu, z celé republiky i sousedních zemí. Ti se tak stanou spolutvůrci programu, který bude postaven na třech základních pilířích.“

Tři základní pilíře projektu Re:publika 1918–2018:
Vlastní program, přidružené akce, „Brno hostitelské“

    Vlastní program budou představovat dvě výstavy. Výstava 100 let Re:publika (1918–2018) naváže na již zmíněnou přehlídku z roku 1928 a připomene vše klíčové, co se u nás i na Slovensku za posledních 100 let událo. Budou použity nejmodernější technologie, 3D filmy a projekce, mobilní aplikace, vznikne moderní digitální encyklopedie k dějinám státu. Výstava Avant Garde návštěvníky provede současnou architekturou, designem a řemeslem. V interaktivní části si lidé mohou sami vyzkoušet některá řemesla, třeba tavení skla, navrhnout vlastní šaty a podobně. Program nabídne také Re:lax zónu, v níž zájemci nahlédnou do historie sportů. „Zahrají si například tenis se starými dřevěnými raketami,“ vysvětluje Pavel Anděl. „Spolupracujeme s brněnskou fakultou sportovních studií, s Českým olympijským výborem i Českou unií sportu.“

    Dalším programovým pilířem budou přidružené akce brněnských organizací. Na výstavišti se představí Tanec Brno s tanečním festivalem. Meeting Brno připraví platformu pro diskusní fóra a příběhy jednotlivých pavilonů. Fenomén mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a průmyslovou historii obou zemí připomene výstava Made in Czecho-Slovakia.

    Brno se bude prezentovat také jako hostitel. Cílem je probudit ulice či kavárny, připomenout podniky, které tu byly, ale časem zanikly. Skrze vlastní rodinné archivy si lidé mohou připomenout reálnou historii. Mělo by ožít celé město, všichni jeho obyvatelé. Díky zapojení veřejnosti vznikne několik workshopů, veřejných happeningů či zážitkových aktivit. Do prostoru města budou umístěny verše a myšlenky literátů, vznikne fotografický dokument a kinematograf kombinující film s živou produkcí kapely a další. V jednání je i spolupráce s předními českými osobnostmi, které celou akci zaštítí.

    Na tomto místě velice rádi tlumočíme první výzvu pro veřejnost:

    (Facebook – Re:publika 2018) Otevřete stará fotoalba nebo krabice s rodinnými fotkami a nechte si vyprávět příběh vašich nejbližších. Babičky, dědečkové, rodiče, sourozenci, tety, strýcové – na každého z nich máte nějakou, třeba i malou, zdánlivě bezvýznamnou, vzpomínku. Nechte si vyprávět rodinné události, přineste nebo pošlete vaše staré fotky a pojďte s námi oživit tu pravou a osobní historii. V rámci oslav 100 let vzniku samostatné republiky v Brně chceme myslet a vzpomínat i na ty, kteří netvořili velké dějiny, ale bez nichž bychom neměli naši osobní historii. Těšíme se na vás na brněnském výstavišti.

    V souvislosti s tak významnou akcí se objevují otázky (občas i kritické připomínky) týkající se rozpočtu. První úvahy se pohybují kolem 150 milionů korun, samozřejmě za předpokladu, že přispěje vláda. Brno přislíbilo 50 milionů, osloven byl i Jihomoravský kraj, stejně jako Slovenská republika či komerční sféra. Rozsah uskutečněných akcí bude přizpůsoben celkové částce, kterou se podaří získat. „Pokud nebudeme mít dostatek finančních prostředků, výstavu omezíme. Konat se však bude v každém případě,“ ubezpečuje brněnský primátor.

    Pořadatelé počítají, že oslavy by mohlo navštívit 200 až 300 tisíc lidí. Chtějí připravit program na špičkové úrovni, spolupracují s nejlepšími lidmi z jednotlivých oborů. Udělají vše pro to, aby návštěvníci měli důvod do Brna přijet. Projektu Re:publika 1918–2018 už poskytl záštitu prezident republiky Miloš Zeman.

JAROSLAV BOBEK

 

Primátor města Brna Petr Vokřál a kreativní ředitel projektu Re:publika 1918–2018 Pavel Anděl přišli na tiskovou konferenci v dobovém oblečení.

Foto: Marie Schmerková