Novinky ve výstavě Svět tajemných Baltů

13.02.2014 08:35

    Multimediální průvodce ve výstavě – od pondělí 4. února 2014 je ve výstavě spuštěn multimediální průvodce pro „smart“ zařízení. Průvodce je možné si pomocí QR kódu stáhnout do vlastních zařízení (iPhone, iPad ad.), nebo si zařízení (iPad) ve výstavě zapůjčit. Zde je odkaz na průvodce, abyste si mohli udělat o výstavě, autorech, nejzajímavějších exponátech představu (doporučujeme i sekci zábava a zkusit si zahrát hru – vyhrává nejmenší počet tahů). Odkaz: https://svetbaltu.mzm.cz/

    Každou středu je otevírací doba výstavy prodloužena do 18 hodin. Každou poslední středu v měsíci je pak pro zájemce od 17 hodin připravena komentovaná prohlídka. První začíná ve středu 26. února, výstavou provedou autoři jednotlivých částí Zdeňka Nerudová (část Pobaltí před Balty) a Petr Kostrhun (Od svatého Vojtěcha po Jagellonce).

    Nově je k dispozici nejen pro dětského návštěvníka výstavy i muzejní kufřík, který umožní blíže se seznámit s exponáty z doby kamenné a stát se na chvíli badatelem nebo archeologem. V kufříku jsou uschovány repliky exponátů, badatelský list a také znalostní kvíz.

    Výstava Svět tajemných Baltů přibližuje u nás málo známou kulturu a historii geografického prostoru Pobaltí (Litva, Lotyšsko, Estonsko, SV Polsko) s akcentem na historické vazby českých zemí k této části Evropy, a to především od 5. do 16. století. Na přípravě výstavy se podílelo dohromady 35 muzejních, galerijních a vědeckých institucí, z toho 10 zahraničních. Ve výstavě je shromážděno více než 2 000 originálních exponátů, z nichž většina nebyla nikdy v České republice vystavena. Je připravena i bohatá publikace rozšiřující téma výstavy příspěvky předních zahraničních i tuzemských archeologů a historiků.  (ep)