Z příměstských táborů Zoo Brno si děti odnášejí nevšední zážitky

Nové přírůstky ve výbězích rysů a zeber

31.07.2014 17:45

    Oblíbené příměstské tábory v Zoologické zahradě Brno už letos absolvovalo téměř sto dětí. Přibližně stejný počet se jich může na pobyt mezi zvířátky ještě těšit. O tábory je značný zájem, nelze však upokojit všechny děti – už proto, že je třeba splnit spoustu přísných hygienických podmínek (počet WC, místnost pro sušení oblečení v případě deště a podobně).

    Vedoucí útvaru vzdělávacích programů Lenka Bochníčková novináře informovala, co letos v brněnské zoo pro děti připravili. Účastníci tábora pozorují život zvířat, seznamují se s prací chovatelů, sledují komentovaná krmení a učí se starat o domácí mazlíčky. Jistě nemusíme zvlášť zdůrazňovat, že k nejoblíbenějším a nejatraktivnějším momentům týdenního pobytu patří návštěva žiraf v Safari či krmení lemurů kata, při němž většinou bývá hodně legrace.

    Děti jsou v táboře zoo od 8 do 17 hodin pod vedením pedagogických pracovníků, jimž asistují studenti Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Po obědě v restauraci U Tygra, v době poledního klidu, sledují pohádky se zvířecí tematikou v klimatizovaném sále správní budovy. Součástí týdenního programu je i návštěva Zoo Jihlava.

    Letošní děti prý jsou velmi hodné a ukázněné. Z nevšedních zážitků jsou doslova nadšeny a často odcházejí se slzami v očích. Jen počasí někdy trochu zlobí. „Jsme velmi potěšeni, když nám od rodičů chodí e-maily s poděkováním za úžasné prázdniny jejich dětí. Nedávno se nám dokonce stalo, že holčička na konci tábora plakala a řekla, že by chtěla, aby tábor trval ještě dalších dvacet tisíc dnů. A to je ta nejkrásnější odměna za naši práci,“ pochvaluje si vedoucí tábora Zuzana Sommerová.

Rodina rysů se rozrůstá

    Stejně jako loni, i letos v květnu se ve výběhu rysa kanadského (Lynx canadensis) narodila nová mláďata. Jsou to čtyřčata, což nebývá zcela běžné, většinou se rodí dvojčata nebo trojčata. Návštěvníci už mohou – při troše štěstí – vidět celou rodinku rysů pohromadě.

    Nový přírůstek zaznamenali chovatelé už v polovině května. Expozice je však rozsáhlá a samice si svá mláďata bedlivě chrání. V prvních týdnech bylo proto těžké odhadnout jejich počet. Teprve až bylo zcela jasno, kolik mláďat se narodilo, položili pracovníci zoo na svém Facebooku tipovací otázku: Kolik je samců a kolik samiček?

    Jako první se ozvala Libuše Vyhnalová: „Bylo by krásné, kdyby to byly dvě holčičky a dva kluci, ale ve výsledku na tom nezáleží, hlavně ať jsou zdraví a šťastní, jsou nádherní.“ K jejímu tipu jsem se (podobně jako Petra Lebrová) s velkou radostí připojil. „Tak napůl by neškodilo, že jo?,“ napsala Jana Mlčochová. Jiní účastníci diskuse (Renčas Nedvídková, Denisa Konečná, Pája Vařeková či Jiřina Stavinohová) tipovali tři kluky a jednu holku, nebo naopak – tři holky a jednoho kluka (Dagmar Dubská Kunčická). Další (například Eva Grygarová a Jirka Malenda) by si přáli jen samé kluky.

    Veterinární lékař Stanislav Mazánek při první prohlídce, čipování a vakcinaci proti virovým onemocněním zjistil, že dvě z mláďat jsou samičky a dva samečci. Neskrýval jsem radost, že můj tip vyšel. Tak ať se vám dobře daří, vy mrňousové.

Zebří kluci se rodí v neděli

    „Sameček zebry Chapmannovy se narodil v neděli, stejně jako jeho roční bratr Falco. Je to poslední potomek loni uhynulého dvaadvacetiletého samce Bena, proto dostal i jeho jméno. Ben II. je v těchto dnech ozdobou výběhu v Safari,“ pochlubila se tisková mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková. „Však se pojďte podívat!“

    Jak už napovídá název, zebry stepní (Equus quagga) žijí na savanách a stepích východní a jihovýchodní Afriky. Většina z nich patří k poddruhu, který nese označení zebra Böhmova (E. q. boehmi). Zeber Chapmannových (E. q. chapmanni) bychom v jejich domovině napočítali už jen asi 20 tisíc. Jsou zapsány v Červeném seznamu ohrožených druhů. V brněnské zoo jich v současné době chovají šest. Benovou matkou (a také matkou před rokem narozeného Falca) je samice Fila, která se do Brna přestěhovala v roce 2005 z Olomouce.

    Stáli jsme za plotem a čekali, jestli se k nám máma s Benem přiblíží. Zvědavost jim nedala, po krátké chvíli začali opatrně nakukovat, proč se o ně najednou zajímá tolik lidí s fotoaparáty. Spouště cvakají jako o závod… a my si nestačíme pochvalovat, jak hezky dokáží Fila i Ben pózovat. Někdy se přijdu podívat, jak rosteš, ty krasavče.  (jbo)

 

Vlevo: První veterinární prohlídka mláďat rysa kanadského. – Vpravo: Žirafí máma Fila s potomkem Benem.

Foto: Jaroslav Bobek