Mezinárodní veletrhy módy, obuvi a koženého zboží STYL a KABO

Nebývalý zájem našich i zahraničních firem

17.02.2017 09:15

    Na tiskové konferenci k mezinárodním veletrhům módy, obuvi a koženého zboží STYL a KABO panovala příjemná atmosféra. Důvodů k radosti bylo hned několik. Na kontraktační veletrhy se letos přihlásilo 283 vystavovatelů z dvaceti zemí. Téměř 50 z nich se v Brně představí poprvé. Českých výrobců bude pětasedmdesát.

    Zájem o oba veletrhy je vskutku nebývalý. Pořadatelé se proto rozhodli přemístit veletrh KABO do poněkud většího pavilonu V (dosud býval ve vedlejším „efku“). Výstavní plocha se tak rozšíří o 15 procent. Díky zvětšenému prostoru bude veletrh vzdušnější a expozice lépe vyniknou. Vystavovatelé přivítali změnu s nadšením, mnozí dokonce požádali o větší prostor pro své expozice. Obchodníkům z České republiky a ze Slovenska letos poprvé nabídne své výrobky legendární firma Baťa, která vyrábí boty už od roku 1894. Tašky, kabelky a doplňky představí firma Lerros, dosud na veletrhu vystavovala pouze šaty. Zajímavé budou bezesporu expozice Tylexu Letovice, společnosti Elega (vyrábí kolekci kabelek ve spolupráci s herečkou Danou Morávkovou), slovenské značky BENESPORT a další.

    Veletrh STYL zůstává i nadále v pavilonu P. Mezi oběma halami bude „pendlovat“ autobus. Motoristé mohou vjet 4. bránou do areálu výstaviště a zaparkovat svá vozidla v těsné blízkosti obou expozic.

    Kontraktační veletrhy patří k největším v Evropě. Jsou důležitým místem prezentace a obchodu firem z textilního, oděvního, obuvnického a kožedělného průmyslu z celého světa. V obou halách se představí téměř 800 značek. Kromě tuzemských a zahraničních výrobců přijedou významní importéři, zástupci asociací a svazů, odborného tisku i zahraničních obchodních komor. Veletrhy jsou určeny pro tzv. B2B návštěvníky – obchodníky, nákupčí, tuzemské i zahraniční majitele obchodů s módou, textilem či obuví, pro všechny, kteří hledají nové zboží pro nadcházející sezonu nebo obchodní kontakty pro rozvoj svého podnikání. Do Brna přijedou významní obchodní manažeři, dealeři, nákupčí a prodavači, ale také aranžéři, švadleny, ševci, návrháři, dodavatelé komponentů pro výrobu a maloobchod, vysokoškolští učitelé se zaměřením na design, textilní a obuvnickou výrobu či propagaci. Zájem projevili podnikatelé z Iráku a Kurdistánu, velvyslanec z Moldávie a další hosté.

    Tržby v českém textilním a oděvním průmyslu loni dosáhly 53,5 miliardy korun. Zvýšil se počet zaměstnanců, kteří pracují v těchto oborech, nejvíc u výroby technických textilií. Průměrná mzda v textilním průmyslu činila 22 200 Kč, což je o 6 100 Kč více než v oděvním průmyslu. Méně pozitivní je, že souběžně s růstem tržeb, pracovníků a mezd se nepodařilo udržet odpovídající růst produktivity práce. Zvláště patrné je to u textilního průmyslu, kde v meziročním srovnání došlo dokonce k mírnému poklesu. Toto odvětví se obtížně vyrovnává se zvýšenou pracovní fluktuací, neustále je třeba zapracovávat nové pracovníky. Na lepší časy – doufejme – svítá v obuvnickém průmyslu. Loni v září byl otevřen nový učební obor obuvník, což je určitý příslib do budoucna. Doufejme, že dostatek zájemců o vyučení se najde i letos.

    Výrobcům a dodavatelům zdravotně nezávadné obuvi budou v sobotu 18. února předány nové certifikáty Česká kvalita, Komfortní obuv a Žirafa. Převezmou je zástupci firem TIPABOTY, BOKAP, BOTY BEDA a HP ČECHTÍN. Oceněna bude i Osobnost roku v textilním a obuvnickém průmyslu. Na její jméno si však musíme počkat do nedělního dopoledne.

    Veletrhy STYL a KABO se uskuteční ve dnech 18.–20. února 2017. Určeny jsou pouze pro návštěvníky s povinnou registrací. Výstavní plocha letos zabírá téměř 7,5 tisíce čtverečních metrů. Pozornost pořadatelů se už nyní soustřeďuje na srpnové veletrhy módy, obuvi a koženého zboží. Bude totiž důvod k oslavě – STYL a KABO si připomenou 25 let své existence. Konají se dvakrát do roka, srpnová přehlídka bude tedy padesátá v pořadí. A to určitě stojí za oslavu. Tak hodně zdaru!  (jbo)