Spolek Hanasen, Brno, Veveří 73 –  každá pomoc je vítaná

Nabízejí zboží s příběhem

08.04.2016 08:55

    Donedávna jsme se s nimi mohli potkat v Kopečné ulici nedaleko brněnského hlavního nádraží. Spolek Hanasen tam otevřel malý obchůdek, v němž nabízel drobné výrobky od lidí se zdravotním postižením a od seniorů. Jenomže touto částí Brna projde jen velmi málo lidí. A z výnosu přímého prodeje se nedá vysoký komerční nájem zaplatit. Členové spolku proto hledali jiné místo, kde by jejich prodejna byla více na očích.

    Hanasen vznikl loni v červnu. Byl založen pro pomoc lidem, kteří se z důvodů handicapu, věku nebo jiné příčiny těžko uplatní na trhu práce. „Jsme tady pro lidi, kteří nesedí se založenýma rukama. Místo nářků vyrábějí krásné věci,“ říká členka spolku Alena Vozdková. „Většina z nás na vlastní kůži poznala, jak těžké je najít práci, když máte 50 a více let, zdravotní handicap, případně obojí.“

    Paní Vozdková nás pozvala do nové prodejny, kam se před nedávnem přestěhovali. Brno, Veveří ulice 73. To je nová adresa. Prostory na tomto výhodném místě získali ve spolupráci s Městskou částí Brno-střed. Prodejna je v těsném sousedství restaurace Tivoli, Brňané to místo dobře znají. Parkování je zde poněkud složitější, ale kousek od obchůdku jsou zastávky městské hromadné dopravy Rybkova a Konečného náměstí. Vstup do prodejny je bezbariérový. Mile vás tady přivítají, všechno si můžete prohlédnout, popovídat s příjemnými prodavačkami.

    Existenci spolku nechtěli založit jen na přijímání darů a dotací. Snaží se, aby zákazníci měli radost z koupených věcí, ale také trošku dobrého pocitu, že přispěli  lidem, kteří se snaží podle svých sil a možností řešit svoji, často nezáviděníhodnou, situaci.

    Hračky, pohlednice, pletené a háčkované výrobky, 3D obrázky, keramika, textilní zboží, malovaná trička, košíky z pedigu, patchwork, ručně dělané šperky… „Na každém výrobku najdete jméno jeho tvůrce. A také se o něm něco málo dozvíte,“ vysvětlují prodavačky. „Nabízíme zboží s příběhem. Ne proto, abychom vzbudili lítost. Chceme především ukázat, že autoři těchto hezkých věcí umějí všechno stejně dobře, jako zdraví a mladí lidé. Koneckonců – každý se u nás může zastavit a přesvědčit na vlastní oči…“

    Myšlenka na založení spolku vznikala postupně a dlouho. Hlavním problémem bylo (a stále je) finanční zajištění celého projektu. Jít do takové nejistoty není jednoduché. Aby bylo možné říct, že něco nejde, musí se to vyzkoušet. „Teď už můžeme v plné míře dostát svému původnímu záměru, kterým nebyl jen pouhý prodej vlastnoručních výrobků cílové skupiny osob, ale také zřízení malé dílny pro malosériovou výrobu drobných věcí z textilu, papíru a podobně,“ připomíná Alena Vozdková. V dílně je i dostatek prostoru pro pořádání kurzů v malých skupinkách. Jeden už se uskutečnil. Jeho účastníci před Velikonocemi vyráběli dekorace, sáčky a košíčky na pomlázku. Každou sudou sobotu spolek pořádá kurzy pro všechny, které baví něco vyrábět vlastníma rukama.

    Nové nebytové prostory jsou v dobré lokalitě, nicméně i po měsíci nájmu se zde stále ještě netopí a prodavačky se potýkají se spoustou dalších provozních problémů. Snad se vše podaří ve spolupráci s městskou částí co nejdříve vyřešit.

    Na webových stránkách spolku Hanasen jsme si přečetli výzvu: „Máte chuť pomáhat? Staňte se jedním z našich dobrovolníků. Pomáhat můžete ve více formách, neustále hledáme lektory výtvarných a odborných kurzů a přednášek. Potřebujeme pomoc při prodeji na trzích a prodejních akcích, při roznášení letáčků s nabídkou služeb a kurzů, ale i v běžných každodenních činnostech v naší provozovně. Uvítáme pomoc lidí, kterým nedělá problém oslovit případné sponzory a dárce. Dveře dokořán budou mít všichni, kteří nám pomohou s vypracováním projektů. Budeme vděčni za nové nápady, podněty i kontakty, které nám předáte.“

    Než jsme se rozloučili, sympatické prodavačky ještě stačily připomenout, že jsou vděčné za každý malý dar – za zbytky látek, pletacích přízí či bavlnek, za výrobky z galanterie, papíru a kartonu, za všechno, co lze ještě zpracovat. Finančně můžete přispět i na účet č. 2300821395/2010. Pro začátek bude stačit, když se do prodejny přijdete podívat. Třeba vás něco zaujme nebo napadne, možná zatoužíte usednout k šicímu stroji a něco pěkného vyrobit. Nebo se o to alespoň pokusíte. Lidí, kteří sem zavítají (byť jen na kus řeči), si tady velice váží. Přijďte taky…  (jbo)

 

Vlevo: Vedoucí prodejny Alena Vozdková. – Dole: Milada Novotková šije obaly na knihy.

Foto: Jaroslav Bobek