Na brněnské Riviéře vyrostl moderní areál dopravní výchovy

02.10.2015 17:45

    Když jsme s kolegou přišli na brněnskou Riviéru, nevěřili jsme svým očím. A popravdě řečeno – ani nešetřili chválou. Vyrostlo zde moderní dopravní hřiště, všude je vzorný pořádek. Celkovou rekonstrukcí prošel donedávna chátrající zámeček, přilehlý altán a lávka spojující břehy Svratky ze stezky pro pěší ke koupališti. Nově upravené objekty nyní spravuje Městská policie Brno.

    Rekonstrukce měla dvě fáze. Nejprve byl vybudován areál dopravní výchovy. Stavba s celkovou investicí 93,5 milionu korun byla zahájena loni v srpnu. Z Evropské unie se podařilo získat dotaci ve výši 69,2 milionu korun. Zrekonstruován byl i zámeček, včetně veškerých interiérů. V těsném sousedství vznikla in-line dráha, opraveny byly chodníky a komunikace, osazen nový mobiliář, dokončeny sadové úpravy a opraven altán před budovou.

    Druhou fázi odstartovala Rada města Brna počátkem letošního června. Schválila výběr dodavatele pro vybavení nových prostor výpočetní technikou a pomůckami pro dopravní vzdělávání, a současně i finanční prostředky pro kompletní vybavení zámečku. Na investici ve výši 7,9 milionu korun přispěla Evropská unie částkou 5,1 milionu korun.

    Areál dopravní výchovy se postupně stane centrem vzdělávání, osvěty, prevence a bezpečnosti v městě Brně. Významně rozšíří vzdělávací aktivity pro školská zařízení i veřejnost. Strážníci se ujali dopravní výchovy dětí ze základních a mateřských škol v učebnách i přímo na dopravním hřišti. Celoroční výukový program doplní také hodinami pro veřejnost. Návštěvníci zde mohou absolvovat simulaci jízdy v autě za snížené viditelnosti, situaci při dopravní nehodě a další nepříjemné příhody, s nimiž se setkáváme na silnicích. Nechybějí řidičské trenažéry, simulátory nárazu či vystupování z převráceného vozu a další názorné pomůcky. Areál je částečně zastřešen, takže může být v provozu celoročně. Zrekonstruovaný zámeček využije městská policie i pro přednášky oblíbené Senior akademie.

    Při slavnostním otevření areálu jsme pozorovali děti, které se zde proháněly na kolech, nebo se učily – za dohledu městských strážníků – ukázněně přecházet přes vozovku. Zdá se, že je to bavilo. S nadšením se „zpovídaly“ televiznímu kameramanovi, co všechno by ještě chtěly vidět. A slibovaly, že sem přivedou i své kamarády...

    Hned následující den – v sobotu 3. října 2015 – uspořádá Městská policie Brno na dopravním hřišti Den otevřených dveří. Naplánovaný program je vskutku bohatý: ukázky výstroje a výzbroje, výcviku služebních psů, zadržení ozbrojeného pachatele, nácvik první pomoci, hašení hořícího oleje a soutěž pro návštěvníky na laserové střelnici. K volnému použití bude i opilecká stezka – simulace opilosti bez alkoholu, za použití tzv. „opileckých brýlí“.  Vše ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem a Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje.

    Nedávno jsme na jiném místě našeho BrnoŽurnálu psali o autobusu MOBIDIK, vlastně už druhém v pořadí. Strážníci mu důvěrně říkají „preventivní autobus“. Používají ho při osvětové činnosti v ulicích města Brna i v dalších místech Jihomoravského kraje. Radí, jak se zachovat v nepříjemných situacích, odpovídají na otázky, vše podrobně komentují a vysvětlují, rozdávají informační materiály. Prevence není nikdy dost. Nápad využít chátrající areál na brněnské Riviéře je – obrazně řečeno – dalším kamínkem do mozaiky, kterou vedení města Brna spolu se svými strážníky postupně skládá pro každého z nás. Abychom se ve svých domovech, na silnicích, v ulicích či kdekoliv jinde cítili bezpečně. Za to jim rozhodně patří upřímné poděkování.  (jbo)

 


Foto: Jaroslav Bobek

 

www.dopravnihristebrno.cz

 

Z našeho archivu:

Prevence není nikdy dost (7. 9. 2015)

Pro větší komfort návštěvníků (6. 8. 2015)