Mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz

06.08.2017 14:05

    V Brně se letos uskuteční už po čtrnácté mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz. Je specifická v mnoha ohledech. Třeba tím, že výsledky budou vyhlášeny až po ukončení veřejných ochutnávek. Akci pořádá Moravská banka vín.

    Výstava symbolicky připomíná bitvu tří císařů u Slavkova (Austerlitz) z roku 1805 a také vína jsou pro soutěž vybírána pouze taková, která mají se slavnou bitvou něco společného. Setkáme se tedy s víny z Francie a jejich tehdejších spojenců, s víny spojeneckými (Rusko, Rakousko atd.), samozřejmě s našimi víny a také s víny ze zemí, jejichž zástupci se účastní novodobých rekonstrukcí bitvy. Samostatnou sekci letos tvoří sladká vína.

    Každým rokem se soutěže účastní kolem 50 vinařů a představí se zde na 250 vzorků vín. Hodnocení je dvoukolové, do druhého kola jsou puštěna vína, která dosáhnou 80 a více bodů. Základní kolo proběhne 11. srpna, finální pak 19. srpna v Brně, v den konání ochutnávky pro veřejnost. Jako jediná výstava v České republice výsledky neuveřejňuje na degustaci, ale až po ní. Má to velkou výhodu: návštěvníci nepořádají „hony na šampiony“, ale degustují podle svých chutí a preferencí.

    V letošním roce budou moci návštěvníci ochutnat všechna vína opět v Brně a následně i v Praze. Organizátoři pro letošní rok přinášejí výrazné vylepšení, a to v přesunu samotného místa konání o několik desítek metrů, tedy z tradičního Biskupského dvora do dvorany Dietrichsteinského paláce (budova Moravského zemského muzea) na Zelném trhu. Kdo zažil minulé horké ročníky, jistě ocení stinné venkovní prostory paláce, připravena je ale i „mokrá“ varianta. Začátek akce je ve 14 hodin a předpokládaný konec ve 20 hodin.

    Výstavu bude doprovázet i kulturní program – cimbálová muzika, krojovaný soubor Věcně mladý Danaj, sabrage sektu, ukázky výcviku napoleonských vojsk a další zajímavosti. K dispozici budou pochutiny k vínu a malé občerstvení.

    Výstava dostala záštitu ministra zemědělství České republiky Ing. Mariana Jurečky a hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka a je pořádána za podpory Vinařského fondu České republiky. Po odborné stránce ji zaštiťuje Asociace sommeliérů České republiky. Historickou část programu zajišťuje projekt AusterlitzPro.

STANISLAV ŠIDA

 

Více na www.bankavin.cz.