Lvi se vracejí do brněnské zoo 

po čtrnácti letech, budou se množit

12.07.2017 12:50

    Možná si ještě pamatujete posledního lva v brněnské zoologické zahradě. Nežil ve výběhu, nýbrž ve větší kleci. Jmenoval se Bali a pro nevyhovující podmínky ho odvezli v roce 2003 do Zoo Les Sables dˊOlonne ve Francii. V brněnské zoo chovali lvy od roku 1953 a v letech 1962 až 1972 odchovali 11 lvíčat.

    Nyní nastává nová a kvalitativně mnohem vyšší éra chovu lvů. V úterý 12. července přivezli do Brna na Mniší horu ze Zoo Ústí nad Labem samici lva konžského (Panthera  leo bleyenberghi). Jmenuje se Kivu, narodila se v roce 2012 v Zoo Lisabon a do Zoo v Ústí přišla o dva roky později. Zhruba do dvou týdnů přivezou ze Zoo Gdaňsk samce Lolka, narozeného v Polsku v roce 2015. „Samice si nyní zvyká na nové prostředí, za několik dnů ji vypustíme do náhradního výběhu, potom si budou oba lvi na sebe zvykat. V blízké budoucnosti počítáme se dvěma samicemi, předpokládáme, že vznikne velká lví rodina,“ řekl Syndikátu novinářů ředitel Zoo Brno Martin Hovorka. „Oba lvi budou mít v ubikaci k dispozici ze začátku vlastní box a seznamovat se budou přes kontaktní místo. Teprve asi po dvou týdnech se poprvé setkají na odstavném dvorku. První přímý kontakt může být bouřlivý, ale chovatelé budou připraveni situaci zvládnout,“ uvádí mluvčí brněnské zoo Gabriela Tomíčková.

    Chovatelé zacházeli se lvicí velmi citlivě, nejprve ji v Ústí nad Labem nechali zvykat na přepravní bednu. Přesto byla v Brně trochu podrážděná z množství novinářů. Šestice pracovníků zoo nejprve umístila bednu těsně k otvoru do ubikace, potom na čtyřech místech pevně přikurtovala a teprve pak se otevřel otvor, aby lvice vběhla na své nové působiště. V bedně s nevelkými otvory několikrát silně zařvala, v ubikaci se stáhla do nejvzdálenějšího kouta.

    Dobré časy lvům v Brně nastanou od 26. srpna, kdy bude slavnostně otevřen nový výběh, komplexní expozice Kalahari. Je dokončována téměř na samém vrcholu Mniší hory, pod expozicí žiraf a zeber. „Při výběru zoologické zahrady jsme hledali takovou, která chová lvy konžské, poddruh pocházející z oblasti Kalahari,“ vysvětluje Hovorka. Lví areál bude prezentovat zvířenu ze suchých oblastí jihozápadní Afriky, v jejímž středu se nachází poušť Kalahari. Je velká zhruba 900 000 km2, tedy jako jižní Morava s Vysočinou. Žijí tam hroši, sloni, zebry, hyeny i antilopy a krokodýli, samozřejmě lvi. Celé oblasti jsou nedotčeny civilizací. Je to největší poušť jižní části Afriky, žijí tam kmeny Křováků. Brněnská Kalahari vzniká podle generelu výstavby, který vychází ze Strategie rozvoje Zoo Brno, schválené zřizovatelem – brněnským magistrátem – v roce 2006. Stejně jako další tři velké expoziční soubory – Beringie, Karibik a Wallacea.  (tr)

 

Bedna se lvicí se musela nejdříve pevně přikurtovat, až pak mohli chovatelé otevřít vstupní otvor.