Ivan Marchuk – Hledání pravdy

13.10.2017 14:20

    Žijící legenda ukrajinského malířství. Ivan Marchuk se narodil 12. května 1936 v obci Moskalivka Lanoveckého okresu (v té době v Polské republice). Ve své tvorbě používá tvůrčí postupy a styly: od naivismu, přes realismus, hyperrealismus k abstrakci a surrealismu. Jeho autorský přístup k tvorbě obrazu je „plontanizm“ (plontat – plést, proplétat) – jde o propojení tenkých barevných čar v různých úhlech, vytvářejících efekt záře a objemu. Pomocí uměleckých prostředků vybudoval svůj vlastní ideologický systém, zaměřený na perspektivu a nabídl svou vlastní vizi hlubokých filozofických témat lidské existence.

    Je jediným ukrajinským umělcem uznávaným Mezinárodní akademií moderního umění v Římě a členem Golden Guild. Britský The Daily Telegraph ho zahrnul v roce 2007 do TOP 100 géniů současnosti, především pro vytváření vícerozměrného obrazu světa, který předbíhá čas v určení směrů a cest rozvoje postindustriální civilizace. Po více než půl století tvůrčí činnosti umělec provedl zhruba 150 monografických a 50 kolektivních výstav na pěti kontinentech světa a vytvořil okolo 5 000 obrazů.

    V posledních letech vystavoval obrazy převážně v zahraničí (Německo, Polsko, Litva, Belgie, Maďarsko, Slovensko, Česká republika, Turecko, Lucembursko, Thajsko). Svou práci autor systematizoval v jedenácti cyklech. Na výstavě v Brně představuje 41 pláten z šesti tvůrčích cyklů: Hlas mé duše, Krajina, Bílá planeta I, Bílá planeta II, Barevné předehry a Pohled do nekonečna. Ve své vlasti zažil také psychologický tlak sovětského režimu, protože jeho tvůrčí metoda nezapadala do převažující ideologie socialistického realismu. Roky 1989–2001 prožil v emigraci (Austrálie, Kanada, USA). V roce 2016 mu bylo uděleno jedno z nejvyšších ocenění Ukrajiny – Řád svobody.

    Výstava v Paláci šlechtičen Moravského zemského muzea, Kobližná 1, Brno, potrvá 30. listopadu 2017.

Text a foto: Petr Michl