Horolezecké osobnosti na vrcholech Nepálu

03.02.2015 09:15

    Příznivci horolezectví a dobrodružných výprav mají nyní jedinečnou příležitost setkat se prostřednictvím fotografií a dalších dokumentů s významným představitelem československého horolezectví minulého století Janem Červinkou. V Technickém muzeu v Brně byla právě zpřístupněna – ve spolupráci s Česko-nepálskou společností – výstava s přiléhavým názvem „Horolezecké osobnosti na vrcholech Nepálu – JAN ČERVINKA – Hory a kytky“. Je otevřena denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin a potrvá až do 15. března 2015.

    Jan Červinka se zúčastnil jako člen československého reprezentačního družstva v letech 1950–1961 prvních vysokohorských expedic. V roce 1965 získal titul Zasloužilý mistr sportu. Jak zaznělo na vernisáži, výstava si neklade umělecké ani botanické ambice, spíše chce ozřejmit osobnost Jana Červinky jako horolezce a dokumentaristy ze širšího pohledu. Archivní snímky, které Červinka vystavuje, byly pořízeny v letech 1965–1979. Tehdejší materiální vybavení a techniku nelze pochopitelně srovnávat s vymoženostmi dneška. Přesto je předložený výběr fotografií inspirací i výzvou pro současné cestovatele a poutníky všeho druhu. Horolezec Jan Červinka dokázal v krátkých chvílích zastavení mezi namáhavými pochody a vyčerpávajícím lezením zachytit náladu a poetiku v nejvyšších horách na zeměkouli.

    Zájem o fotografování v něm vzbudil známý fotograf a horolezec Vilém Heckel (1918–1970), s nímž strávil hodně času ve slovenských Vysokých Tatrách. V roce 1967 spolu byli i na expedici v Pákistánu. „Fotografoval jsem vše, co se mi líbilo, kytkám jsem nerozuměl, poznám snad jedině blatouch a pampelišku,“ říká Jan Červinka s úsměvem. Později se stal asistentem filmařů, naučil se mnohému z jejich řemesla a natáčel na místech, kam by lidé od filmu sami nemohli. S dvanácti expedicemi navštívil nejvyšší vrcholy a horské masivy v Evropě i Asii – Alpy, Kavkaz, Ťan-šan, Hindúkuš, Karakorum, Himálaj, severoamerickou Aljašku či jihoamerické Andy.

    Fotografie a materiály z archivu Jana Červinky nabízejí jedinečný pohled na pozapomenutou historii horolezeckých expedic. Dnes si jen stěží dokážeme představit, co tyto dobrodružné výpravy znamenaly – strastiplnou dopravu, nedostatek jídla a peněz, namáhavé pěší putování a dlouhotrvající odloučení od rodin. Docházelo i k neštěstím a tragédiím. V dějinách československého horolezectví si v tomto směru připisují smutné prvenství hory Huascarán a Makalu. V květnu 1970 zahynul pod lavinou při zemětřesení v Peru spolu s dalšími třinácti kolegy i Červinkův přítel, fotograf Vilém Heckel. Ať je tedy současná brněnská výstava i malou vzpomínkou na ty, kteří horám zasvětili a nakonec darovali to nejdražší – svůj život.  (jbo)



Snímky z výstavy v Technickém muzeu v Brně. Fotografii Jana Červinky na výstavním panelu pořídil známý fotograf Vilém Heckel. – Dole: Horolezci Sylva Talla a Jan Červinka diskutují s návštěvníky výstavy. – Vpravo: Součástí vernisáže byla i ochutnávka nepálských specialit.

Foto: Jaroslav Bobek